Małopolskie: dodatkowe środki z NFZ na operacje zaćmy i endoprotezoplastykę

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2018 13:39

Małopolski Oddział NFZ po raz kolejny zwiększył środki na operacje usunięcia zaćmy i zabiegi endoprotezoplastyki. Pieniądze pozwolą dodatkowo sfinansować ponad 2,2 tys. zabiegów.

Fot. archiwum

W wyniku zmian planu finansowego NFZ dokonanych przez prezesa NFZ w kwietniu 2018 r. budżet Małopolskiego Oddziału NFZ zwiększył się o dodatkowe 16,35 mln zł. Środki zostały przeznaczone na leczenie szpitalne - zabiegi operacji zaćmy i zabiegi endoprotezoplastyki.

Łączna kwota przekazana świadczeniodawcom na zabieg usunięcia zaćmy wynosi niemal 3,65 mln zł, co daje możliwość sfinansowania 1519 dodatkowych zabiegów.

Łączna kwota przekazana świadczeniodawcą na zabiegi endoprotezoplastyki to ponad 9,47 mln zł, co przekłada się na wykonanie 731 zabiegów endoprotezoplastyki.

Jak wylicza małopolski NFZ, na operacje usunięcia zaćmy w 2016 r. w Małopolskiem czekało ponad 48 tys. pacjentów, w połowie br. było ich o 10 tys mniej. Precyzuje, że w niektórych placówkach - szczególnie tych, gdzie kolejki były do tej pory najdłuższe, skróciły one się o ponad połowę (np. Oko Test, 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką).

Według Funduszu o ponad 1600 osób zmniejszyła się liczba czekających na endoprotezy biodra. Na operację endoprotezoplastyki stawu biodrowego czeka obecnie 8700 pacjentów. "W Małopolsce są placówki, gdzie w wyniku dodatkowych środków czas oczekiwania zmniejszył się z 150 dni do 31, czy z niemal całego roku oczekiwania na niecałe 6 miesięcy" - podaje NFZ. 

Małopolski Fundusz planuje przekazać ponownie kolejne dodatkowe środki na sfinansowanie większej ilości zabiegów po zakończeniu I półrocza br.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum