Małopolskie: do tego specjalisty mieszkańcy województwa czekają najdłużej w kraju

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2018 10:45

Raport NIK nie pozostawia złudzeń - oblężone lecznice nie są w stanie zapewnić szybkiej pomocy wszystkim pacjentom. W województwie małopolskim na wizytę u okulisty czeka się najdłużej w kraju.

Małopolskie: do tego specjalisty mieszkańcy województwa czekają najdłużej w kraju
Na konsultację okulisty w Małopolskim trzeba poczekać 4 miesiące - najdłużej w kraju. Fot. Shutterstock

Jak informuje Dziennik Polski, w Małopolskim w 2017 r. na leczenie każdego pacjenta, NFZ przeznaczył średnio blisko 2,2 tys. zł. To więcej niż w poprzednich latach, mimo to dostęp pacjentów do świadczeń pogorszył się w 73 z 280 przypadków skontrolowanych przez NIK.

W Małopolsce szczególnie trudno m.in. o pomoc ortopedów. Chorzy wymagający wszczepienia endoprotezy kolana, którzy nie wymagają natychmiastowej interwencji lekarza, na stół operacyjny trafiają średnio po 716 dniach. W najlepszym pod tym względem województwie podlaskim takie zabiegi są przeprowadzane ponad dwa razy szybciej.

Wizyty u endokrynologów w regionalnych lecznicach są umawiane na 7 miesięcy do przodu, u neurochirurgów na wolny termin można liczyć dopiero po 6 miesiącach, na konsultację okulisty trzeba poczekać 4 miesiące - najdłużej w kraju. Ograniczyć udało się za to kolejki do operacji zaćmy. Czas oczekiwania na usunięcie katarakty w ciągu roku skrócił się o ponad dwa miesiące (do 22 miesięcy), a w przypadku pacjentów ''pilnych'' zmalał dwukrotnie (do niecałych 4 miesięcy).

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum