Małopolskie: PFRON zmniejszył dotacje na świetlice dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2011 16:15

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zmniejszył dofinansowanie na prowadzone przez Fundację im. Brata Alberta świetlice terapeutyczne dla niepełnosprawnych. Nie damy rady sami utrzymać tych placówek - alarmuje prezes Fundacji ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Małopolskie: PFRON zmniejszył dotacje na świetlice dla niepełnosprawnych

Fundacja im. Brata Alberta prowadzi w całym kraju 27 placówek, w tym siedem świetlic terapeutycznych, w których zapewnia opiekę dla 155 dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Najmłodsze z nich mają 6 lat, najstarsze – 24. Wielu z nich dodatkowo jest niepełnosprawne fizycznie. Większość świetlic Fundacji jest zlokalizowana w małych miejscowościach, gdzie sytuacja niepełnosprawnych jest najtrudniejsza.

– Rodzice tych dzieci nie mają żadnej alternatywy. Zamknięcie świetlicy oznacza, że dziecko siedzi w domu – twierdzi ks. Isakowicz-Zaleski.

– Świetlice powstawały właśnie po to, by niepełnosprawne dzieci z małych miejscowości i wsi mogły gdziekolwiek chodzić, żeby stworzyć dla nich interesującą ofertę – dodaje.

Jak mówi PAP ks. Isakowicz-Zaleski rodzice niepełnosprawnych dzieci są zdeterminowani jechać do Warszawy, aby demonstrować pod siedzibą PFRON. PFRON zaproponował Fundacji im. Brata Alberta na razie tylko dotację w wysokości 36 proc. kwoty, którą miała ona dostać na prowadzenie świetlic w tym roku.

– To wystarczy na cztery miesiące. Nie mamy żadnej gwarancji co będzie dalej. Co więcej PFRON zagroził nam, że jeżeli nie przyjmiemy przedstawionych nam warunków do 8 marca, to Fundacja zostanie całkowicie pozbawiona jakichkolwiek dotacji – mówi ks. Isakowicz-Zaleski.

Dodaje, że dla Fundacji najgorsze jest, że o zmianie finansowania dowiaduje się z dnia na dzień. W piśmie do Fundacji napisano, że brak odpowiedzi w terminie najpóźniej do 8 marca PFRON potraktuje jako rezygnację z przyznanego dofinansowania.

– Fundacja otrzymała od nas informacje jedynie o wysokości zaliczki, którą przekażemy jeszcze w marcu. Tej kwoty nie należy traktować jako ostatecznej. Obecnie czekamy na zgodę Ministerstwa Finansów na dokonanie zmian w planie finansowym PFRON. Jeżeli resort wyrazi zgodę na te przesunięcia, to organizacja może liczyć na dotację w łącznej kwocie ok. 1,2 mln zł – mówi PAP rzecznik PFRON Tomasz Leleno.

PAP nie otrzymał informacji z PFRON, czy obniżone zostało dofinansowanie także innych podmiotów w kraju prowadzących świetlice terapeutyczne, ilu placówek to dotyczy i z jakiego powodu doszło do cięć.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum