Małopolski OW NFZ: pacjenci DaVity będą mieli zapewnioną dializoterapię

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 września 2019 18:36

Pacjenci, którzy dotychczas korzystali ze stacji dializ DaVita przy ul. Kieleckiej w centrum Krakowa, mają zapewnione leczenie w innych stacjach, które - w przeciwieństwie do DaVity - mają umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Małopolski OW NFZ: pacjenci DaVity będą mieli zapewnioną dializoterapię
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Poinformowała o tym w piątek (13 września) rzecznik prasowa małopolskiego oddziału NFZ Aleksandra Kwiecień.

W piątek też w małopolskim NZF odbyło się spotkanie z pacjentami stacji dializ DaVita z siedzibą przy ul. Kieleckiej w centrum Krakowa. Podczas spotkania pacjenci zostali poinformowani przez NFZ o możliwości świadczeń hemodializoterapii w Krakowie i w okolicznych miejscowościach.

- Byliśmy zdziwieni tym, że część pacjentów stacji DaVita nie wiedziała, że stacja ta nie ma kontraktu z NFZ. Część pacjentów przez cały czas leczenia myślała, że w DaVicie jest leczona z funduszy NFZ - powiedziała rzecznik małopolskiego NFZ.

W piątkowym spotkaniu udział wzięli, oprócz dyrekcji NZF, także świadczeniodawcy prowadzący stacje dializ w Krakowie w ramach umów z NFZ (Diaverum Polska i Fresenius Nephrocare Polska).

- Piątkowe spotkanie miało na celu przedstawienie dializowanym pacjentom możliwości korzystania z terapii nerkozastępczej w Krakowie w sposób bezpieczny, zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi opieki nad pacjentami dializowanymi w ramach umów z NFZ - wyjaśniła rzecznik.

Stacja DaVita przy ul. Kieleckiej w Krakowie od ponad roku apelowała do NFZ o przyznanie finansowania. W drodze konkursu ogłoszonego przez NFZ nie otrzymała dofinansowania. Stacja ta nigdy w Krakowie nie miała kontraktu z NFZ i z własnych funduszy leczyła pacjentów. Stacja informowała również, że w razie nieprzyznania świadczeń z NFZ będzie zmuszona zakończyć leczenie ok. 38 pacjentów.

NFZ uzasadniał brak kontraktu niespełnieniem przez Da Vitę wszystkich wymagań konkursu, który ogłosił. - Wygrały placówki, które w świetle przepisów ministra zdrowia zaoferowały lepsze warunki realizacji świadczeń dla pacjentów, wyższą jakość udzielanych świadczeń potwierdzone m.in. certyfikatami jakości - wyjaśniła rzecznik NFZ.

Zapewniła, że pacjenci, którzy dotychczas leczyli się w stacji Da Vity, cały czas mają i będą mieli zapewnione leczenie, także wówczas, gdy ta stacja zakończy działalność.

- Świadczenia będą realizowane zgodnie z określonymi przepisami, a pacjenci będą mogli korzystać z nich bezpłatnie w ramach ubezpieczenia przez cały okres obowiązywania umowy - powiedziała Kwiecień.

Według informacji przekazanych przez NFZ w Krakowie z dializ korzysta 681 pacjentów. Małopolski NFZ zapewnia dostęp do dializ zarówno w trybie dziennym, jak w stacjach zapewniających 24-godzinny dyżur na wypadek nagłej potrzeby udzielania pomocy potrzebującemu pacjentowi.

W ostatnich trzech latach NFZ przeznaczył na finansowanie pacjentów dializowanych w Małopolsce ponad 308 mln zł, z tego nakłady na hemodializy w Krakowie stanowiły 103,2 mln zł. Obecnie nakłady w Małopolsce stanowią 103 mln zł, z tego środki na te świadczenia w Krakowie - 34,5 mln zł.

"Zabezpieczanie świadczeń dializoterapii w Krakowie po ostatnim konkursie odpowiada zapotrzebowaniu pacjentów i możliwościom finansowymi MOW NFZ. Również prezes NFZ nie stwierdził, aby doszło do ograniczenia dostępności do świadczeń kosztem pacjentów lub żeby była ona gorsza w porównaniu do innych miast w Polsce" - czytamy w komunikacie NFZ.

Beata Kołodziej (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum