Małopolski OW NFZ: nowa izba przyjęć w Krakowie

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2012 11:49

Od początku czerwca mieszkańcy południowych dzielnic Krakowa, którzy w stanach nagłych szukali pomocy w innych częściach miasta, mogą korzystać z pomocy izby przyjęć w krakowskim Szpitalu św. Rafała. Małopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia właśnie podpisał z nim umowę.

W Krakowie funkcjonuje pięć szpitalnych oddziałów ratunkowych i pięć izb przyjęć, ale wszystkie zlokalizowane są w centrum lub w północnej części miasta. Z tego powodu mieszkańcy południowej części Krakowa nie mieli dotychczas miejsca, do którego mogliby zgłaszać się w przypadku nagłego zachorowania.

Jak informuje Barbara Bulanowska, dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ, Fundusz wyszedł naprzeciw tym potrzebom i podpisał umowę ze szpitalem zlokalizowanym na terenie tzw. Podgórza.

W Szpitalu św. Rafała działa kilka całodobowych oddziałów o charakterze zabiegowym, są to: neurochirurgia, chirurgia urazowo-ortopedyczna, chirurgia onkologiczna, chirurgia ogólna. Dodatkowo na bazie szpitala działa oddział intensywnej terapii oraz ośrodek kardiologii inwazyjnej leczący zawały.

-  Oczywiście z izby przyjęć mogą korzystać także pacjenci z innych obszarów Krakowa, gdyż tak jak w przypadku SOR-ów - nie obowiązuje tutaj rejonizacja - podkreśla dyrektor Barbara Bulanowska.

Małopolska jest jednym z województw o wysokiej liczbie miejsc zabezpieczających pomoc w stanach nagłych. Opiekę realizuje 20 Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR) oraz 11 Izb Przyjęć (IP). Mogą do nich zgłaszać się pacjenci w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, czy urazów, chorzy z lżejszymi dolegliwościami mogą korzystać z przychodni POZ lub jednego z 52 ambulatoriów nocnej i świątecznej opieki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum