Małopolski NFZ zapłaci za świadczenia medyczne w szpitalu tymczasowym od 26 października

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2020 16:45

Małopolski NFZ zapłaci za świadczenia medyczne udzielane przez Szpital Uniwersytecki w szpitalu tymczasowym od 26 października - poinformowała w czwartek (5 listopada) rzeczniczka prasowa tej instytucji Aleksandra Kwiecień.

Małopolski NFZ zapłaci za świadczenia medyczne w szpitalu tymczasowym od 26 października
Do tej pory NFZ za świadczenia covidowe w Małopolsce zapłacił 237,4 mln zł. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Pierwszy w Krakowie szpital tymczasowy powstał w kompleksie dawnego Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof u zbiegu ulic Kopernika i Botanicznej. Na początek udostępniono tam 32 łóżka i 8 stanowisk intensywnej terapii. Pierwsi pacjenci zakażeni koronawirusem trafili tam w zeszły poniedziałek.

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował w środę zarządzenie, w którym uregulowano m.in. finansowanie szpitali tymczasowych.

Jak poinformowała Aleksandra Kwiecień, na postawie tego właśnie zarządzenia małopolski oddział NFZ będzie finansować świadczenia medyczne wykonywane w szpitalu tymczasowym, którego szpitalem patronackim jest Szpital Uniwersytecki.

- Możliwe będzie także rozliczanie świadczeń udzielonych od 26 października - wyjaśniła.

Małopolski NFZ na świadczenia związane z przeciwdziałaniem COVID-19 ma w budżecie ponad 285 mln zł. Kwota ta jest sukcesywnie zwiększana na podstawie comiesięcznych prognoz oddziału. 1,2 mln zł w budżecie zostało przeznaczone na finansowanie zadań realizowanych w związku z pandemią przez zespoły ratownictwa medycznego.

Do tej pory NFZ za świadczenia covidowe w Małopolsce zapłacił 237,4 mln zł.

W zarządzeniu prezesa NFZ pojawiły się nowe tzw. produkty rozliczeniowe, co umożliwia finansowanie świadczeń w szpitalach tymczasowych. To m.in. opłata ryczałtowa za gotowość do udzielania świadczeń - 822,42 zł (za dobową dostępność jednego łóżka); hospitalizacja - 1 tys. 26 zł (za dobę leczenia jednego pacjenta); opłata ryczałtowa za gotowość do udzielania świadczeń pacjentom wymagającym wentylacji mechanicznej - 3 tys. 773 zł 70 gr.; hospitalizacja pacjenta wymagającego wentylacji mechanicznej - 4 tys. 321 zł 14 gr (za dobę).

Po 2-3 miesiącach funkcjonowania szpitali tymczasowych możliwe będzie ostateczne dostosowanie wysokości ryczałtów do poniesionych kosztów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum