Małopolski NFZ tnie niepublicznym kontrakty o połowę

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2010 10:27

Niższe kontrakty grożą zamknięciem niektórych placówek niepublicznych i zwolnieniami pracowników - ostrzegają szefowie NZOZ-ów w woj. małopolskim.

W czwartek (7 stycznia) w Krakowie spotykają się przedstawiciele 30 niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej z całej Małopolski, którym Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ obniżył kontrakty o 40-50 proc. i wycenę wartości punktu  średnio o 20 proc.

Jak powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Marcin Mikos, rzecznik prasowy NZOZ Scanmed SA, Małopolska została "wyróżniona" w sposób szczególny. – Z naszego rozeznania wynika, że w innych regionach nie było cięć, a jeśli były, to znacznie niższe, średnio o 10 proc. – wyjaśnia Mikos.

Obniżenie kontraktów dotyczy zarówno niepublicznych szpitali, np. Szpitala Miejskiego w Rabce, placówek Scanmedu, jak i gabinetów lekarskich.

Marcin Mikos twierdzi, że tak znaczące cięcia tegorocznych kontraktów z NFZ, grożą zamknięciem niektórych placówek niepublicznych w Małopolsce i zwolnieniami pracowników.

Placówki, którym tak dramatycznie obniżono kontrakty, zamierzają zaskarżyć decyzję małopolskiego NFZ w tej sprawie.

Małopolskie szpitale niepubliczne, decyzję wojewódzkiego Funduszu potraktowały jak dyskryminację i poskarżyły się minister zdrowia Ewie Kopacz oraz prezesowi NFZ Jackowi Paszkiewiczowi.

Biuro Prasowe Małopolskiego Oddziału NFZ poinformowało portal rynekzdrowia.pl, że sytuacja jest dynamiczna i może się zmienić. Wyjaśniono natomiast powody, dla których taką decyzje podjęto podczas kontraktowania. Uznano, że priorytetem powinny być szpitale przyjmujące w systemie całodobowym najtrudniejsze, ratujące życie przypadki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum