Małopolski NFZ: szpitale nie padną bez zapłaconych nadwykonań

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia   • 24 września 2009 12:03

Małopolski oddział NFZ uważa, że szpitale wykazujące straty mają pieniądze na kontach oraz tzw. rezerwy finansowe i nie padną bez zapłaconych nadwykonań, bo to tylko kilka procent rocznego budżetu szpitala.

Małopolski NFZ: szpitale nie padną bez zapłaconych nadwykonań
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tak informuje Dziennik Polski.

Tylko w pierwszym półroczu małopolskie szpitale udzieliły nieplanowanych świadczeń na ponad 100 mln zł.

NFZ chce im zwrócić tylko 42 mln zł i do końca roku nie przewiduje dodatkowych pieniędzy na tzw. nadwykonania.

Dodatkowe pieniądze mają trafić tam, gdzie szpitale udzieliły świadczeń ratujących życie, a właściwie uznanych przez NFZ za ratujące życie, np. porody, intensywną terapię czy radioterapię i chemioterapię.

Według Barbary Bulanowskiej, dyrektora małopolskiego oddziału NFZ, straszenie, że bez zapłaconych nadwykonań szpitale padną jest niepoważne, gdyż pieniądze te stanowią tylko kilka procent rocznego budżetu szpitala.

Z danych zebranych przez małopolski oddział NFZ wynika też, że szpitale wykazujące straty, mają pieniądze na kontach i tzw. rezerwy finansowe. Np. jeden ze szpitali wojewódzkich w bilansie rocznym wykazał stratę 88 tys. zł, ale na kontach miał ponad 30 mln zł, a rezerwy przekraczały kolejne 10 mln zł.

Dyrektorzy szpitali uważają, że nie można w taki sposób odczytywać bilansów. - Jeśli mam stratę 2 mln zł, a na koncie 2 mln zł, to w rzeczywistości oznacza stratę w wysokości 2 mln zł, bo na koncie były pieniądze przeznaczone na pensje, wydane na początku stycznia, ale zakwalifikowane do bilansu rocznego – wyjaśnia Dziennikowi Polskiemu dyrektorka jednego z krakowskich szpitali.

Zarządzający szpitalami zwracają uwagę, że NFZ płaci za to wszystkie nadwykonania w podstawowej opiece zdrowotnej oraz w zakresie refundacji leków. W pierwszym przypadku na aneksy przeznaczono w Małopolsce 11 mln zł, w drugim - 45 mln zł.

Podkreślają, że to ich oddziały ratunkowe nocami i w weekendy zastępują podstawową opiekę.

NFZ tłumaczy, że świadczenia podstawowej opieki i refundacja leków muszą być zapłacone w pełnej wysokości, bo takie są przepisy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze