Małopolski NFZ: funkcjonowanie neurochirurgii w Nowym Targu nie jest konieczne

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2014 19:53

Apele o przywrócenie w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu kontraktu dla oddziału neurochirurgicznego pozostają na razie bez echa. Nic nie wskazuje na to, że jednostka odzyska utracone finansowanie.

Po wypadku 12-letniego zawodnika na małej skoczni w Zakopanem podhalańscy lekarze po raz kolejny podnieśli problem neurochirurgii. Dowodzili, że gdyby taki oddział był na Podhalu, chłopiec lub inni pacjenci z urazami głowy, zamiast tracić dwie godziny na transport do Krakowa, mogliby być operowani na miejscu. To zdecydowanie zwiększałoby ich szanse na wyzdrowienie, a w drastycznych przypadkach na przeżycie - informuje Dziennik Polski.

NFZ twierdzi jednak, że nie ma konieczności, aby taki oddział funkcjonował na Podhalu. Ocena realizowanych w 2010 r. świadczeń w oddziale neurochirurgii Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego wykazała, że mogły one być realizowane w ramach oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej, a ten jest finansowany przez NFZ.

Jolanta Pulchna, rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Funduszu zwraca uwagę, że większość przypadków, które trafiały na neurochirurgię, stanowiły zabiegi kręgosłupa, możliwe do wykonania w ramach ortopedii, a szpital w bardzo niewielkim zakresie wykonywał świadczenia zarezerwowane wyłącznie dla oddziałów neurochirurgii, czyli zabiegi wewnątrzczaszkowe.

Jej zdaniem analiza dała jasną odpowiedź co do sensu dalszego finansowania oddziału neurochirurgii w Nowym Targu.

Więcej: http://www.dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum