Małopolska: zarobki lekarzy zależą od stanowiska i ilości etatów

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2015 19:42

Pensje lekarzy mogą być wysokie, ale pod warunkiem, że pracuje się na kilku etatach lub na wysokich stanowiskach - wynika z oświadczeń majątkowych małopolskich lekarzy.

Małopolska: zarobki lekarzy zależą od stanowiska i ilości etatów

Dziennikarze Dziennika Polskiego przeanalizowali zaznania majątkowe wybranych lekarzy. Wśród nich znalazł się Andrzej Jakubowski, lekarz i radny rady miejskiej w Oświęcimiu. Z jego ostatniego oświadczenia majątkowego wynika, że w ciągu jednego roku zarobił blisko 210 tys. zł (brutto), czyli ok. 17,5 tys. zł miesięcznie. Złożyło się na to pół etatu ordynatora oddziału chirurgii dziecięcej i pół etatu zastępcy dyrektora ds. lecznictwa w oświęcimskim szpitalu oraz prywatna praktyka lekarska.

Ponad 200 tys. zł rocznie zarabia też Marcin Kuta, radny małopolskiego sejmiku. Pensję w wysokości 206 tys. zł rocznie dała mu posada dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. E. Szczeklika w Tarnowie. W przeliczeniu na miesięczną pensję dyrektor Kuta zarabia ok. 17,1 tys. zł.

W ocenie Wojciecha Bociańskiego, eksperta ds. służby zdrowia z Business Centre Club, to nie są małe pieniądze, ale nie można wymagać, aby osoba pełniąca taką funkcję zarabiała przeciętną krajową.

Zdaniem Małgorzaty Radwan-Ballady, radnej małopolskiego sejmiku i lekarza w Centrum Medycznym Prokocim Nowy, zarobki w szpitalach są zdecydowanie lepsze niż w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Młody lekarz, jeszcze bez specjalizacji może tu liczyć co najwyżej na 3 tys. zł. i to jeśli trafi na bogatą spółkę.

Bociański z BCC wskazuje też, że dobrze płatne są przede wszystkim dyżury. Przeciętnie godzina kilkunastogodzinnego dyżuru wyceniana jest na 40-50 zł.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum