Małopolska: wzrost finansowania pacjentów chorych przewlekle

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 22 listopada 2010 10:23

123 mln zł przeznaczył Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ na świadczenia w zakresie tlenoterapii, dializoterapii, żywienia pozajelitowego i dojelitowego, badań genetycznych oraz badań zgodności tkankowej na 2011 r.

MOW NFZ podpisał kolejne umowy gwarantujące świadczenia medyczne na przyszły rok. W 2011 r. ponad 6 mln przeznaczy na świadczenia dla pacjentów, u których z powodu choroby konieczne jest zastosowanie żywienia pozajelitowego lub dojelitowego.

 

– Jeśli nie jest konieczna hospitalizacja pacjent może korzystać ze świadczeń w domu. Kontrakt na ten typ świadczeń dla dorosłych podpisały dwie placówki: Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz NZOZ Nutrimed w Bochni. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy zapewni dostęp do tego typu opieki dla małych pacjentów – informuje portal rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzecznik MOW NFZ.

 

Chorzy z niewydolnością oddechową będą mogli liczyć w przyszłym roku na pomoc 14 placówek, z którymi MOW NFZ podpisał umowy na tlenoterapię domową.

Jak zaznacza rzecznik, Funduszowi udało się zwiększyć liczbę specjalistycznych badań izotopowych. Dotychczas badania specyficznych scyntygrafii realizowane były jedynie na terenie Krakowa. Od stycznia 2011 roku świadczenia te wykonywać będzie również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Łukasza w Tarnowie.

Zwiększy się też dostępność do dializoterapii otrzewnowej. W 2011 roku planowane jest objęcie nią 97 chorych (obecnie 88 pacjentów).

 

Małopolska jest jednym z województw o największej liczbie dializowanych pacjentów i liczbie stanowisk do dializ. W 2004 roku w województwie wykonano blisko 170 tys. hemodializ, w 2011 będzie ich około 242 tysiące.

MOW NFZ uzgodnił przyszłoroczne kontrakty na hemodializoterapię z 8 placówkami posiadającymi łącznie 11 stacji dializ: w Krakowie, Olkuszu, Chrzanowie, Suchej Beskidzkiej, Wadowicach, Zakopanem Tarnowie, Wysowej. Wśród placówek, które podpisały uzgodnienia znalazły się m.in. szpitale uniwersyteckie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum