
W Małopolsce pacjenci z kartą DiLO miesiącami czekają na badania rezonansem magnetycznym i tomografem, kolejki są tu najdłuższe w kraju - informuje Gazeta Krakowska.
Według danych Fundacji Onkologicznej Osób Młodych Alivia w woj. małopolskim na badanie rezonansem magnetycznym trzeba czekać średnio 130 dni, czyli ok. 4 miesięcy. Bez karty DiLO i skierowania z adnotacją „pilne”, ten okres wydłuża się do siedmiu miesięcy. W najlepszych pod tym względem regionach - podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim - chorzy mogą liczyć na pomoc radiologów o ponad dwa miesiące szybciej.
Jeśli chodzi o badanie tomografem komputerowym, to średnio trzeba poczekać ok. dwa miesiące, a terminy oferowane przez poszczególne placówki są jeszcze bardziej odległe - np. październik 2018 r. Co gorsza, sytuacji chorych wymagających pomocy radiologów, nie poprawiają nawet dodatkowe nakłady na ten rodzaj świadczeń. Jesienią małopolski NFZ z rezerwy budżetowej przeznaczył na nie 5 mln zł - informuje Gazeta Krakowska.
Jak ocenia tę sytuację dr Stanisław Maksymowicz, ekspert ds. ochrony zdrowia Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego same pieniądze, podobnie jak inwestycje w nowoczesny sprzęt, nie wystarczą. Przyczyną problemu są braki kadrowe, bo ktoś ten sprzęt musi obsługiwać.
W Małopolsce bezpłatne badanie rezonansem magnetycznym można wykonać w 26 pracowniach, a tomografem komputerowym w 38. - NFZ zwiększa co roku nakłady na te badania, poprawia się dostępność do nich, bo nowe pracownie dostają kontrakty z NFZ ale jednocześnie zwiększa się liczba pacjentów, którzy z nich korzystają - tłumaczy Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy małopolskiego NFZ.
Więcej: gazetakrakowska.pl

CZYTAJ TAKŻE
POLECAMY
- 18:55 Pandemia zmienia benefity pracownicze. Zamiast owoców - porady psychologa
- 18:15 Kwalifikacja do szczepień: lekarze stażyści mogą mniej niż studenci medycyny. Jest apel do MZ
- 17:45 Szczepionka Johnson&Johnson: lekarz o obiecującej skuteczności, są dane
- 17:25 Bioniczna trzustka w 30 sekund. Tak się "drukuje" we Francji
- 17:05 Eksperci Pfizera zbadali, co znajdowało się w szczepionkach przeciw Covid-19, którymi handlował katowiczanin
- 16:35 Pulowanie próbek w badaniu laboratoryjnym na koronawirusa - rozporządzenie
- 16:10 Bank Mleka Kobiecego w potrzebie. Jest apel szpitala na Pomorzanach do potencjalnych dawczyń
- 15:25 Dodatkowych milionów szczepionek od AstraZeneca Unia Europejska nie chce
- 15:05 Szczepienia: ważna zmiana w zapisach dla osób w wieku 40-49 lat
- 14:50 Fantomy Stefan i Adaś pomogą studentom SUM z nauką żywienia medycznego
- 14:10 Majówka: rząd zapowiada masowe kontrole
- 13:52 Przełomowe zmiany w leczeniu chorych z RZS, MIZS i SpA
- 1 Koronawirus w Polsce: 2 731 256 potwierdzonych zakażeń, zmarło 64 168 pacjentów
- 2 Zdaniem "Die Welt" w Polsce załamał się już cały system służby zdrowia
- 3 Premier zarejestrował się na szczepienia. Podał, jaką szczepionkę wybrał
- 4 Szczepionka a tabletki antykoncepcyjne. Ekspert zaleca, by rozważyć odstawienie
- 5 Zmiana terminu podania drugiej dawki szczepionki niemożliwa?
- 6 Szpitale: mamy oddać pieniądze za niewykonane zabiegi. NFZ: nie żądamy jeszcze zwrotu
- 7 Skuteczność szczepień według ministra jest wyższa niż podają eksperci
- 8 W tych pięciu województwach zostają obostrzenia bez zmian
- 9 Ministerstwo Zdrowia każe malować karetki na żółto i zmieni mundury ratownikom
- 10 Szczepienie przeciw Covid-19: czy można przyśpieszyć termin drugiej dawki?
- 11 Lekarze „na dywanikach” u rzeczników odpowiedzialności zawodowej. Wiele hałasu o nic?
- 12 Ratowników medycznych zaatakował mieczem samurajskim
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych