Małopolska: więcej pieniędzy dla poradni kardiologicznych w 2012 r.

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 06 października 2011 15:57

Choroby układu krążenia znajdują się w Polsce na czele listy przyczyn zgonów. W województwie małopolskim umiera z ich powodu 43 proc. mężczyzn oraz 55 proc. kobiet.

Małopolska: więcej pieniędzy dla poradni kardiologicznych w 2012 r.
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak poinformowała portal rynek zdrowia.pl Barbara Grzybek- Korgól, rzecznik prasowy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, w ub. r. na 57 969 wyjazdów 442 wezwania dotyczyły zawału mięśnia sercowego, a 715 razy wzywano pogotowie do zatrzymania krążenia.

- Przypuszczam, że statystyki z br. będą podobne. W przypadku chorób układu krążenia w sierpniu 2011 r. lekarze przyjęli aż 41 wezwań do zawału i 77 wezwań do zatrzymania krążenia - dodaje rzeczniczka KPR.

Zdaniem prof. Piotra Podolca, kierownika Kliniki Chorób Serca i Naczyń Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ, sytuacja w samym Krakowie jest nieco lepsza niż w całej Małopolsce, ale ciągle znacznie gorsza niż w krajach tzw. starej Unii Europejskiej. Choroby układu krążenia wraz z chorobami układu oddechowego odpowiadają w Krakowie za 14 na 100 orzeczeń o niepełnosprawności.

Jaka jest dostępność do specjalistów w dziedzinie chorób serca w Krakowie i Małopolsce?

- Informacje o czasie oczekiwania do poszczególnych specjalistów Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ może pozyskiwać jedynie ze sprawozdawczości placówek, które mają obowiązek co miesiąc przesyłać do Funduszu informacje o liczbie oczekujących i średnim czasie oczekiwania do danej poradni. Trudno jednak o precyzyjne obliczenia, bo nie wszystkie jednostki uaktualniają dane na bieżąco, są one zatem obarczone ryzykiem błędu - mówi portalowi rynek zdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzeczniczka Małopolskiego OW NFZ. I dodaje, że we wrześniu br. czas oczekiwania do 32. poradni kardiologicznych w Krakowie i 98. na terenie Małopolski wahał się od 8 do 218 dni.

- Największe zapotrzebowanie obejmuje m. in. właśnie poradnie kardiologiczne, dlatego w budżecie na przyszły rok, wyższym od tegorocznego, Małopolski OW NFZ planuje na ten cel więcej środków. Mamy nadzieję, że wspomniane dofinansowanie będzie odczuwalne dla pacjentów - dodaje Pulchna.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum