Małopolska: w regionie zostanie utworzony drugi szpital jednoimienny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2020 21:07

Małopolski Urząd Wojewódzki pracuje nad rozwiązaniami zmierzającymi do odciążenia Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który jest obecnie jedynym szpitalem w województwie zajmującym się pacjentami z COVID. Zapowiadane jest m.in. wytypowanie kolejnego szpitala jednoimiennego.

Małopolska: w regionie zostanie utworzony drugi szpital jednoimienny
FOT. Szpital Uniwersytecki w Krakowie

W czwartek (13 sierpnia) wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz wicewojewoda Zbigniew Starzec odbyli wideokonferencje ze starostami i dyrektorami szpitali.

Jak poinformowało biuro prasowe MUW po tym spotkaniu, rozmawiano zarówno o poszerzeniu bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19, jak i o innych kwestiach organizacyjnych, które pozwoliłyby odciążyć Szpital Uniwersytecki. Chodzi m.in. o wypracowanie narzędzia odciążającego szpital jednoimienny w zakresie opieki nad pacjentami w izolacji domowej.

Według urzędników prace zmierzające do wskazania kolejnego małopolskiego szpitala jednoimiennego trwają już od pewnego czasu i obejmują szereg aspektów - nie tylko liczbę łóżek, ale także na przykład infrastrukturę potrzebną do tlenoterapii.

- Analizujemy sytuację i różne warianty rozwiązań. Trzymamy rękę na pulsie. Bardzo nam zależy na wypracowaniu kompleksowych rozwiązań i z pełną determinacją będziemy dążyć do ich wypracowania - zapowiedział wojewoda Kmita.

Podziękował dyrektorowi Szpitala Uniwersyteckiego Marcinowi Jędrychowskiemu, a także starostom i dyrektorom szpitali "za zrozumienie obecnej sytuacji i otwartość na rozwiązywanie pojawiających się problemów".

Dyrektor SU postulował przed dwoma tygodniami, żeby szukać w Małopolsce placówki, która będzie kolejnym szpitalem zajmującym się pacjentami z COVID, bo lecznica ta niedługo osiągnie kres swoich możliwości. Może być tam leczonych maksymalnie około 430 chorych. Obecnie jest jeszcze około 100 wolnych miejsc. Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego sprawują także opiekę nad chorymi pozostającymi w domach.

Według danych z czwartku ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 138 osób z województwa małopolskiego. Obecnie w województwie zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 5073 osób. 239 pacjentów jest hospitalizowanych, 12 182 przebywa na kwarantannie, a 903 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym.

Rafał Grzyb (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum