Małopolska: w małych miejscowościach brakuje specjalistów

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 17 września 2012 10:20

W małych miejscowościach brakuje przedstawicieli wielu dziedzin medycyny. Dyrektorzy szpitali czy przychodni zmuszeni są zatrudniać na ułamkach etatów specjalistów z centrów akademickich. Ale nie zawsze służy to pacjentom.

Małopolska: w małych miejscowościach brakuje specjalistów
Deficytowi medycy dojeżdżający ze stolicy województwa częstokroć windują stawki za swoje usługi, a leczenie "z doskoku" nie zawsze jest skuteczne. Dlatego szefowie placówek w małych miejscowościach Małopolski coraz częściej rezygnują ze starań o specjalistów niektórych branż - pisze Dziennik Polski.

W efekcie pacjenci z małych miejscowości muszą dojeżdżać do większych, potęgując kolejki. Wielu z nich nie dojedzie, bo na bilety i inne wydatki ich nie stać.

Ale brak specjalistów dotyka już centra akademickie i - obok niewystarczającego finansowania - jest główną przyczyną odległych terminów badań. W Krakowie dotyczy to np. chirurgii naczyniowej, okulistyki czy ortodoncji.

Samorząd lekarski od lat alarmuje, że powstała luka pokoleniowa wśród lekarzy: obecnie pracujący stopniowo przechodzą na emeryturę i nierzadko nie ma ich kto zastąpić.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum