Małopolska: tu również szpitale poszły do sądu

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2010 14:21

Dochodzenie środków od NFZ za tzw. nadwykonania to stały element gry o pieniądze dla szpitali. Małopolskie lecznice również zamierzają wstąpić na sądową ścieżkę.

Małopolskie szpitale domagają się zapłaty za leczenie w 2009 roku.  Jednak problem, który przedstawia Dziennik Polski, ma swoją specyfikę.  Chodzi o to, że większość nadwykonań to zabiegi ratujące życie, czyli takie, za które Fundusz ma obowiązek zapłacić niezależnie od wysokości zawartego z placówką kontraktu. Sam NFZ i Ministerstwo Zdrowia niejednokrotnie przypominały, że w takich sytuacjach żaden szpital nie ma prawa odmówić pomocy.

Jeśli więc sprawa trafi na wokandę, dotyczyć będzie żenującej dla obu stron kwestii: czy ratować ludzkie życie, gdy nie ma gwarancji zapłaty za udzieloną pomoc medyczną? Czy pomoc udzieloną konkretnym ludziom należało zakwalifikować jako ratowanie życia?

Leszek Gora, rzecznik krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. St. Żeromskiego twierdzi w Dzienniku Polskim, że jego lecznica wolałaby uniknąć publicznego roztrząsania takich dylematów. Dlatego szpital zaproponował mediację. Wyznaczony przez sąd mediator ma wkrótce przedstawić koncepcję porozumienia.

- Szpitale mają prawo dochodzić roszczeń w sądzie - zauważa w rozmowie z rynkiemzdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzecznik prasowy małopolskiego NFZ. Utrzymuje jednak, że za ratowanie życia Fundusz płacił i płacić będzie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum