DK/Rynek Zdrowia | 22-10-2010 12:14

Małopolska: szpitale nie chcą zatrudniać pielęgniarek

W Małopolsce potrzeba co roku około 600 nowych pielęgniarek, tymczasem do pracy zgłasza się około 20-30 osób - alarmuje Okręgowa Izba Pielęgniarek o Położnych.

– W województwie małopolskim na tysiąc pacjentów przypada w tej chwili pięć pielęgniarek. To najmniej w Polsce. W tym roku prawo wykonywania zawodu uzyskało 127 osób, z czego 60 podjęło dalsze studia magisterskie, 30 wzięło zaświadczenia o kwalifikacjach i wyjechało za granicę, a reszta nie może dostać pracy – wylicza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Tadeusz Wadas, przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych.Zdaniem Tadeusza Wadasa szpitale nie przestrzegają nawet minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Obecnie pracujące pielęgniarki są wykorzystywane do maksimum, pracują de facto na trzech etatach, chociaż zabrania tego kodeks pracy i przepisy epidemiologiczne.

– W Polsce mamy średnio 5,8 pielęgniarek na 1000 mieszkańców, podczas gdy np. w Rumunii 8, a w krajach skandynawskich 13. Dlatego spada jakość usług pielęgniarskich. Zmniejsza się również bezpieczeństwo pacjentów – mówi Tadeusz Wadas.Absolwenci nie mogą znaleźć pracy w szpitalach, ale sami również rezygnują z nielicznych ofert, jakie się pojawiają: propozycja zarobków, np. w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, wynosi 1700 zł brutto.– NFZ nie powinien kupować świadczeń w placówkach, w których nie ma odpowiedniej opieki pielęgniarskiej. Aktualnie kontraktuje jak leci, czy standardy są spełniane, czy też nie – ocenia przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych.– Nikt nie myśli o tym, co będzie za 5-6 lat, tymczasem średnia wieku pielęgniarek wynosi 49 lat. W Małopolsce pracuje ponadto 2,5 tys. pielęgniarek w wieku emerytalnym. Gdyby także one straciły możliwość pracy (a są takie propozycje), małopolskie placówki sobie nie poradzą – dodaje Tadeusz Wadas.