Małopolska: rośnie zadłużenie szpitali w regionie

Autor: gazetakrakowska.pl/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2017 15:23

W ciągu ostatnich dziesięciu lat zobowiązania małopolskich szpitali wzrosły o ponad 260 mln zł. Z danych gromadzonych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że regionalne placówki są już zadłużone u różnych wierzycieli na łączną kwotę blisko 943 mln - informuje Gazeta Krakowska.

Małopolska: rośnie zadłużenie szpitali w regionie
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Ponad 170 mln zł wynoszą tzw. zobowiązania wymagalne, które lecznice powinny spłacić natychmiast, bo termin ich uregulowania już minął.

- To efekt rosnącej liczby świadczeń, które wykonujemy ponad limity przewidziane w kontraktach z NFZ i niedoszacowania stawek za te procedury - nie ma wątpliwości Adam Styczeń, dyrektor szpitala powiatowego w Myślenicach i przewodniczący Stowarzyszenia Szpitali Małopolski.

Krakowski Szpital Uniwersytecki - największa lecznica a Małopolsce - według wstępnego sprawozdania finansowego ostatni rok zakończył ze stratą 16,7 mln zł. Łącznie zobowiązania placówki wynoszą blisko 350 mln zł, a te do spłacenia natychmiast - 58,3 mln zł.

- W stosunku do lat ubiegłych wysokość zobowiązań wymagalnych uległa jednak znacznemu obniżeniu, mniej więcej o 38 proc. W 2015 roku wynosiły one 93,5 mln zł. Niezagrożony jest również wynik finansowy założony w planie naprawczym - podkreśla Maria Włodkowska, rzecznik prasowy SU.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum