Małopolska: potrzebna rozbudowa oddziałów psychiatrycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2010 08:51

W krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Babińskiego zamknięto jeden z 10 oddziałów psychiatrycznych.

Informacja ta zbiegła się z doniesieniami o rosnącej liczbie samobójstw w powiecie limanowskim.

Jak przekonuje dr Danuta Woźniak, zastępca dyrektora d.s. medycznych szpitala im. Babińskiego, nie ma powodów do obaw. Likwidowany oddział przyjmował pacjentów z nowosądeckiego, limanowskiego i proszowickiego. Teraz będą oni przydzielani do oddziału 4. i 2., gdzie miejsc nie brakuje. Równocześnie dyrektor nie potwierdza, by z limanowskiego przyjeżdżało więcej pacjentów niż z innych powiatów.

Zamknięcie oddziału to, jak przekonuje Danuta Woźniak, rezultat zbyt małej liczby pacjentów w minionym roku: szpital nie zrealizował kontraktu z NFZ, 15 łóżek nie wykorzystano. Dlatego w tym roku zapadła decyzja o ich przeniesieniu do oddziału geriatrycznego. Obecnie liczy on tylko 30 łóżek, a potrzeby są znacznie większe. Oddział, znajdujący się w starym, nie dostosowanym dla potrzeb starszych ludzi budynku, zostanie umieszczony w innym obiekcie, w którym uruchomiono windę, stołówkę itp.

Starosta limanowski Jan Puchała chciałby, aby w szpitalu w Limanowej powstał specjalistyczny oddział. Prace nad jego utworzeniem trwają, kluczowym będzie przekonanie NFZ do jego finansowania. Zdaniem starosty, pierwsi pacjenci trafią tu już z końcem br.

Obecnie pacjenci z powiatu limanowskiego mają do wyboru Kraków lub oddziały psychiatryczne w szpitalach w Nowym Sączu, Gorlicach i Nowym Targu. Możliwości lokalnych placówek są jednak mniejsze, niż wyspecjalizowanych ośrodków i pacjentów w poważniejszym stanie trzeba wieźć do Krakowa. Najbliższą realizacji wydaje się rozbudowa oddziału psychiatrycznego szpitala w Nowym Sączu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum