Małopolska: poradnie związku głuchych bez kontraktu na logopedię?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2011 15:19

Poradnie Polskiego Związku Głuchych w Małopolsce nie mają dotychczas kontraktów z NFZ na rok 2011 na świadczenia z zakresu logopedii.

Małopolska: poradnie związku głuchych bez kontraktu na logopedię?
Krakowska Specjalistyczna Poradnia Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu otrzymała kontrakt na otolaryngologię oraz psychiatrię i leczenie uzależnień. Na logopedię na razie kontraktu nie ma, trwa konkurs uzupełniający. Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadami Słuchu w Nowym Sączu uzyskał kontrakt tylko na otolaryngologię, a ośrodek w Tarnowie nie ma kontraktu na żadne świadczenia.

– Zarząd oddziału Małopolskiego Polskiego Związku Głuchych zmuszony jest podjąć uchwałę o likwidacji poradni, a np. w Krakowie działała ona 47 lat – powiedział Adam Stromidło, prezes Oddziału Małopolskiego Polskiego Związku Głuchych i wiceprezes PZG.

Dodał, że placówki PZG w sposób kompleksowy zajmują się rehabilitacją dzieci z wadami słuchu i mowy. W jednym miejscu i jednym dniu rodzice mogli do tej pory korzystać z porady lekarzy laryngologów, psychologów i logopedów, co było bardzo ważne dla mieszkańców małych miejscowości, którzy do poradni dojeżdżali.

Jak podkreślał laryngolog dr Jacek Bartnik u dzieci, które mają wadę słuchu sam aparat słuchowy lub implant ślimakowy nie wystarczy, one potrzebują wsparcia i rehabilitacji.

– Osoba, która nie słyszy lub źle słyszy musi nauczyć się słyszeć. Dopiero wtedy będzie korzyść z tego drogiego sprzętu, który jest wykorzystywany w leczeniu – tłumaczył dr Bartnik.

I właśnie o kompleksowe leczenie dzieci, które trafiają do poradni w wieku 2-3 miesięcy i pozostają ich pacjentami przez kilka, czasem kilkanaście lat, walczy Polski Związek Głuchych.

– Od lat w Małopolsce NFZ nie ogłosił konkursu na rehabilitację mowy i słuchu, a to rozwiązałoby problem stałej opieki dla naszych pacjentów – mówił Stromidło.

W najgorszej sytuacji znaleźli się rodzice dzieci z wadami słuchu z Tarnowa i okolic. Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadami Słuchu nie ma kontraktu na żaden rodzaj świadczeń. Konkursy ogłoszone przez NFZ wygrały inne placówki. Rodzice dzieci z wadami słuchu w siedzibie małopolskiego NFZ złożyli w poniedziałek list protestacyjny do dyrektor Barbary Bulanowskiej, a przedstawiciele PZG program rehabilitacji wad słuchu i mowy.

Jak poinformowała Jolanta Pulchna, rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ, 10 lub 11 stycznia  ogłoszone zostaną rokowania dotyczące świadczeń logopedycznych, do których zaproszone zostaną placówki Polskiego Związku Głuchych.

Dodała, że małopolski oddział NFZ nie ogłaszał konkursu dotyczącego wyłącznie rehabilitacji słuchu i mowy, bo zajmujące się tym rodzajem świadczeń placówki mogły walczyć o kontrakt w ramach konkursu na rehabilitację dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego. Poradnie PZG w konkursie tym – jak twierdzą ich pracownicy – nie miały jednak szans, bo przegrywały z poradniami zajmującymi się rehabilitacją narządów ruchu.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum