Małopolska: poprawione zapisy dotyczące sprzętu stomijnego

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2011 12:07

Krakowska Okręgowa Izba Lekarska zorganizowała konferencję prasową (15 marca) dotyczącą "niezrozumiałego i dyskryminującego stanowiska Małopolskiego OW NFZ wobec chorych ze stomią".

Małopolska: poprawione zapisy dotyczące sprzętu stomijnego
Na dzień przed konferencją Fundusz zmienił zdanie co do refundacji sprzętu dla chorych ze stomią, a konferencja Izby zmieniła swój charakter na informacyjny.

Decyzją Małopolskiego OW Funduszu od 1 kwietnia, podobnie jak w całej Polsce, środki stomijne będą mogły być wypisywane na okres 3 miesięcy, a nie na miesiąc, jak było to wcześniej.

- Skąd wynikał wcześniejszy zapis comiesięcznego potwierdzania zakupu sprzętu stomijnego? Nie mieliśmy w żadnym przypadku na celu utrudniać życia pacjentom. Chcieliśmy po prostu lepiej nadzorować wydatki publiczne przeznaczane na ten cel, bo niestety, nakłady tutaj nie rosną - mówi portalowi rynek zdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału NFZ.

- Po spotkaniu z Polskim Towarzystwem Stomijnym, na którym zwrócono nam uwagę na to, że szczególnie w przypadku osób z mniejszych miejscowości, dla których comiesięczne potwierdzanie wniosku i wizyta u lekarza wiąże się z wyjazdem, jest szczególną uciążliwością - powróciliśmy do pierwotnych zapisów rozporządzenia - dodaje rzecznik.

Stomia to sztuczne ujście układu trawiennego lub moczowego, utworzone podczas zabiegu operacyjnego. Dla takich chorych sprawą priorytetową jest odpowiedni sprzęt, w odpowiedniej ilości.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum