Małopolska: ośrodek terapii uzależnień - jest, czy go nie ma?

Autor: Sabina Borszcz, Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2011 17:46

W Jeżówce (gmina Wolbrom) powstał jedyny w Małopolsce Ośrodek Terapii Uzależnień Dzieci i Młodzieży. Prace zakończono jesienią ub. roku i od tego czasu ogrzewany i dozorowany budynek stoi pusty.

Małopolska: ośrodek terapii uzależnień - jest, czy go nie ma?

Na adaptację budynku władze powiatu uzyskały dotację z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013. Szacuje się, że miesięczny koszt funkcjonowania placówki będzie wynosił, około 600 tys. zł. Ma się tam leczyć młodzież w wieku od 16 do 18 lat. Ośrodek jest przewidziany na 17 osób.

Ośrodek ma status placówki specjalistycznej działającej w ramach powiatowego Zespołu Placówek Opiekuńczo Wychowawczych. Działalność bieżąca ośrodka ma być współfinansowana przez władz województwa. Natomiast na procedury medyczne miał zostać podpisany kontrakt z NFZ, jednak tak się nie stało.

Jak powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału NFZ, Fundusz pozytywnie odniósł się do projektu uruchomienia takiego centrum i dostrzega zasadność jego funkcjonowania, jednakże finansowanie ze środków publicznych musi odbywać się zgodnie z określonymi zasadami.

- Placówka w Jeżówce oraz Urząd Marszałkowski zostały poinformowane przez nas o ogłoszeniu konkursu na świadczenia medyczne, a także o tym, że placówka ma możliwość złożenia oferty i ubiegania się o kontrakt. Jednak mimo tych informacji ośrodek nie złożył żadnej propozycji. Nie otrzymaliśmy nawet informacji jakie produkty kontraktowe, jakie świadczenia chciałby realizować. A przecież rozdysponowanie środków na świadczenia medyczne musimy planować z dużym wyprzedzeniem - przekazała nam Jolanta Pulchna.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum