Małopolska: nowe zasady nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2011 16:10

W Małopolsce, w związku ze zmianą przepisów, zmienią się zasady dotyczące nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Małopolska: nowe zasady nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
Obecnie w przypadku nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej to placówka POZ, w której leczył się pacjent zapewniała opiekę w godz. 18.00-8.00 rano następnego dnia, w weekendy i dni wolne od pracy.

Lecznica mogła zlecić takie usługi podwykonawcy. Pacjenci byli zobligowani do korzystania z pomocy w konkretnych placówkach, a rozliczenia za udzielane świadczenia odbywały się między placówką POZ i podwykonawcą.

– Od marca będzie to wyglądało następująco: województwo zostało podzielone na rejony od 50 do 150 tys. mieszkańców – może być to powiat, gmina, dzielnica, grupa dzielnic lub inaczej, na jednoznacznie i precyzyjnie określone obszary, których określenie uzależnione jest od konieczności właściwego zabezpieczenia świadczeń ze względu na wielkość populacji – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Aleksandra Kwiecień z biura prasowego Małopolskiego OW NFZ.

I dla tych obszarów Fundusz ogłosił konkursy na świadczenie powyższych usług.

Jak wyjaśnia Aleksandra Kwiecień po rozstrzygnięciu konkursu, na podstawie, którego zostanie wyłoniony jeden świadczeniodawca na cały obszar, będzie on musiał zabezpieczyć opiekę  w godzinach nocnych, weekendy i dni wolne od pracy  na całym, określonym obszarze. Zgodnie z przepisami, pod opieką jednego lekarz i jednej pielęgniarki będzie 50 tys. pacjentów

Po wprowadzeniu zmian pacjent będzie miał możliwość wyboru placówki, z której będzie korzystał po zamknięciu placówek POZ, a nie jak dotychczas, kiedy mógł skorzystać tylko z tej, w której się leczył, bądź wskazanej przez lekarza POZ. Nie będzie też przypisany do rejonu, w którym mieszka.

Oznacza to, że będzie mógł korzystać z pomocy medycznej w ramach obszaru, który został określony przez NFZ, ale jeśli okaże się, że do innej tego typu placówki będzie miał bliżej lub z innych powodów będzie chciał się leczyć w innej – będzie mógł wybrać tę, która mu najbardziej odpowiada.

Rozstrzygnięcie konkursów planowane jest na 21 lutego br.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum