Małopolska: nocna i świąteczna opieka stomatologiczna tylko w Trzebuni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2019 13:40

Od 1 grudnia br.. gabinet stomatologiczny w Trzebuni koło Myślenic będzie jedynym w woj. małopolskim, w którym mieszkańcy będą mogli, w ramach NFZ, korzystać z całodobowej pomocy w święta, weekendy i w nocy.

Małopolska: nocna i świąteczna opieka stomatologiczna tylko w Trzebuni
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Gabinet w Trzebuni, działający przy tamtejszej Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej (adres Trzebunia 444), jako jedyny wziął udział w konkursie ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia na stomatologiczną pomoc doraźną, która jest dostępna wtedy, kiedy inne ośrodki stomatologiczne są zamknięte - czyli całodobowo w święta i w weekendy, a w normalne dni pracy - w nocy (od poniedziałku do piątku - od godz. 19.00 do 7.00).

Informacje te potwierdziła rzecznik małopolskiego oddziału NFZ Aleksandra Kwiecień.

W ośrodku w Trzebuni pacjenci z całego województwa przyjmowani będą w przypadkach nagłych, np. ból zęba. Na miejscu udzielane mają być świadczenia doraźne, z ekstrakcjami zębów włącznie.

Umowa NFZ z gabinetem w Trzebuni obowiązywać ma do czerwca 2023 r.

Wcześniej Małopolanie z takiej pomocy korzystali w Mościckim Centrum Medycznym w Tarnowie - które w ostatnich latach również jako jedyne w województwie zapewniało taką opiekę. Podczas wszystkich dyżurów w miesiącu stomatolodzy w Mościckim Centrum w Tarnowie przyjmowali od 160 do 220 pacjentów z całego województwa.

Centrum 31 października wypowiedziało NFZ-owi umowę. Jako powód podało problemy kadrowe - trudności z zabezpieczaniem nocnych dyżurów przez lekarzy stomatologów. Od tego czasu do 1 grudnia pacjenci w Małopolsce pozostają bez doraźnej opieki stomatologicznej.

Aby zachęcić potencjalnych świadczeniodawców, od 1 stycznia 2018 e. małopolski NFZ podniósł cenę za 12-godzinny dyżur z 600 do 800 zł. Nie spowodowało to jednak większego zainteresowania realizacją tych świadczeń. Jako argument możliwi realizatorzy wskazują problemy ze znalezieniem pracowników.

- 30 października br. został ogłoszony kolejny konkurs, w którym podnieśliśmy cenę za dyżur do 900 zł. Jest to najwyższa stawka w kraju. Mimo to w konkursie ofertę złożył tylko gabinet z Trzebuni - Centrum Medyczne Wik Siepraw s.c. Krystyna Karasińska-Siepak, Piotr Woś - powiedziała rzecznik małopolskiego NFZ.

Za miesiąc pracy gabinet w Trzebuni otrzyma prawie 38 tys. zł z NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum