Małopolska: nie zmienią się zasady obliczania ryczałtu dla SOR

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2014 08:59

Nowe propozycje obliczania ryczałtu dla SOR i izb przyjęć, opracowane przez NFZ i konsultantów ds. medycyny ratunkowej wywołały zaniepokojenie dyrektorów szpitali w Małopolsce. Sytuacja kryzysowa na razie została zażegnana - NFZ zapewnił, że dotychczasowe zasady obliczania ryczałtu dobowego dla szpitalnego oddziału ratunkowego zostaną utrzymane.

Narodowy Fundusz Zdrowia po proteście Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w sprawie planowanego wprowadzenia nowego sposobu obliczania ryczałtu dobowego dla szpitalnych oddziałów ratunkowych zobowiązał się poddać projekt dalszym analizom - wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej szpitala.

Według nowego algorytmu, gdyby zaczął on obowiązywać w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie od 1 lipca 2014 roku (szpital ma kontrakt na SOR podpisany tylko na pierwsze półrocze, kolejny kontrakt wymagłby negocjacji) NFZ płaciłby jedynie za jedną procedurę zastosowaną w diagnostyce i leczeniu pacjenta w SOR - tę najdroższą, a nie za każdą, jak do tej pory.

W efekcie NFZ pokrywałby - według wyliczeń szpitala - tylko 40 proc. kosztów, jakie generuje działanie szpitalnego oddziału ratunkowego, a nie jak do tej pory 60 proc. W skali roku Szpital Uniwersytecki straciłby aż 3 miliony złotych.

Czytaj też. Kraków: jest supernowoczesny SOR - co będzie z finansowaniem?

- Gdyby nowe zasady weszły w życie, straciliby na tym przede wszystkim pacjenci. Oznaczałoby to konieczność redukcji wykwalifikowanego personelu, wydłużenie kolejek, a co za tym idzie zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów - poinformował dr Stefan Bednarz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Przypomnijmy, że obawy dotyczące  finansowania SOR dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przedstawiła podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej w czwartek (24 kwietnia), na której podano powyższe informacje.

Więcej: www.su.krakow.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum