Małopolska: nie ma siedziby - nie ma kontraktu

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2012 14:56

NZOZ OrtoMed, który realizuje kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na zabiegi ortopedyczne od blisko dwóch miesięcy działa w wirtualnej próżni. Teraz ma szansę na nowy lokal i dokończenie kontraktu. Pod znakiem zapytania pozostają jednak warunki, w jakich będzie udzielać świadczeń. To 10 łóżek w prywatnej krakowskiej placówce, która sama ma ich 16 i realizuje na nich świadczenia z ośmiu oddziałów.

Małopolska: nie ma siedziby - nie ma kontraktu

OrtoMed uzyskał kontrakt z NFZ na zabiegi ortopedyczne i od stycznia 2011 roku leczył pacjentów w NZOZ "NUTRIMED" Szpitalu Specjalistycznym im. Stanleya Dudricka w Skawinie, wynajmując tam miejsce. Niestety 30 września stracił definitywnie swoją siedzibę.

Stanisław Kłęk, jeden ze współwłaścicieli szpitala w Skawinie w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl tłumaczy, że do rozwiązania umowy z OrtoMedem zobligowało go rozporządzenie NFZ, które ukazało się w lutym tego roku. Zgodnie z nim świadczeniodawca, który ma kontrakt z płatnikiem na zapewnienie 24 godzinnego dostępu do własnego bloku operacyjnego, nie może tego bloku odnajmować innemu wykonawcy.

- Wypowiedzieliśmy umowę firmie OrtoMed, żeby być w zgodzie z przepisami płatnika. Półroczny okres wypowiedzenia skończył się 30 września br. Po tym Ortomed, zaproponował nam cesję kontraktu na nasz oddział ortopedii i realizowanie go u nas jako podwykonawcy - tłumaczy Kłęk.

I dodaje: - Takie działania zaczęły być wdrażane, jednak OrtoMed wycofał się z propozycji. Efekt jest taki, że od 1 października firma działa w wirtualnej próżni. W tym czasie trafiają do nas pacjenci, którzy leczyli się w OrtoMedzie z różnymi powikłaniami po zabiegach, chorzy, którzy mieli kolejkę na zabieg, i nikt nie jest w stanie im nic powiedzieć, bo firma nigdzie nie jest zarejestrowana.

Tymczasem OrtoMed wkrótce wznowi działalność. Ma odnajmować pomieszczenia w krakowskim CenterMedzie. Nie wiadomo jednak, jak to będzie wyglądało, gdyż CenterMed ma 16 łóżek i na tych łóżkach zarejestrowanych 8 oddziałów. Z tego dziesięć łóżek ma zająć OrtoMed. CenterMed potwierdza, że podnajmie część łóżek firmie OrtoMed. O szczegółach nie chce jednak mówić. 

Również rzecznik prasowy małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Jolanta Pulchna, przyznaje , że OrtoMed zadeklarował, zgłoszenie do MOW NFZ nowej lokalizacji miejsca udzielania świadczeń wraz z dopełnieniem niezbędnych formalności do dnia 20 listopada br. 

- Zgodnie z deklaracją dzisiaj wszystkie dokumenty formalne zostały złożone. W najbliższych dniach w placówce przeprowadzimy wizytację, która pozwoli zdecydować, czy nowe miejsce spełnia wymogi i daje szansę na utrzymanie kontraktu - przyznaje Pulchna.

Rzecznik podkreśla również, że dla NFZ naturalnym było danie świadczeniodawcy szansy na dalsze realizowanie kontraktu i zmianę miejsca udzielania świadczeń ponieważ jest to szansa dla pacjentów, by nie musieli zapisywać się na nowo do kolejki. - Jeśli jednak placówka nie będzie spełniać niezbędnych wymogów NFZ musi reagować - dodaje. 

Zdaniem Kłęka w małopolsce jest przynajmniej pięć placówek gotowych do przejęcia kontraktu i jego realizacji, o tym jednak, czy OrtoMed straci kontrakt i pojawi się nowy konkurs na realizację świadczeń decyduje NFZ. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum