Małopolska: nie będzie poradni, bo nie ma lekarzy

Autor: Dziennik Polski/ Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2009 11:46

W Małopolsce nie powstanie 116 nowych poradni specjalistycznych, bo brakuje lekarzy chętnych do pracy.

Małopolska: nie będzie poradni, bo nie ma lekarzy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na terenie powiatów tarnowskiego i nowosądeckiego, które liczą w sumie 600 tysięcy mieszkańców, działają tylko cztery poradnie, w których przyjmuje chirurg dziecięcy.

Pacjenci z gminy Wietrzychowice (powiat tarnowski) do najbliższego alergologa, dermatologa, okulisty czy neurologa mają ok. 35 km. Działający najbliżej Samodzielny Gminny Ośrodek Opieki Zdrowotnej w Żabnie z trudem znajduje nawet lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Jerzy Behaunek - kierownik tego ośrodka twierdzi, że lekarze, zwłaszcza specjaliści, nie chcą pracować w małych miejscowościach. Z podobnymi problemami boryka się większość gmin oddalonych od dużych miast.

W związku z tym, w ubiegłym roku Małopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w porozumieniu z wojewodą opracował mapę „medycznych białych plam”, którymi okazały się: •chirurgia dziecięca,
• choroby zakaźne,
• alergologia,
• nefrologia,
• ortopedia,
• urologia,
• logopedia,
• endokrynologia.

Ogłoszono 120 konkursów na rozmaite świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej dla powiatów, w których występuje wspomniane tzw. białe plamy. Udało się uruchomić… cztery nowe przychodnie. Do większości konkursów jednak nie zgłosił się nikt. Nie powstanie więc, jak planowano 116 poradni, które miały rozwiązać w Małopolsce dostęp do specjalistów, bo chętnych do pracy w tych placówkach NFZ nie znalazł.

Jerzy Fridiger – prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie twierdzi, że izba od co najmniej sześciu lat alarmuje, że brakuje lekarzy specjalistów w wielu dziedzinach. Friediger przyczyn problemów upatruje jednak nie tylko w braku lekarzy, ale także w częstych zmianach zasad przyznawania kontraktów i rozliczania świadczeń przez NFZ. Szef krakowskiej OIL jest przekonany, że brak zainteresowania placówek prywatnych kontraktami z NFZ wynika z braku zaufania do tej instytucji. Dlatego też Małopolski oddział NFZ, choć za całodobowy dyżur dentystyczny może zapłacić 1200 zł, nie może znaleźć prywatnej placówki, która byłaby zainteresowana wykonywaniem tych świadczeń.

Dyrektor małopolskiego NFZ Barbara Bulanowska przyznaje, że chociaż liczba poradni, które nie będą utworzone w tym roku, robi wrażenie, to systematycznie poprawia się dostęp do świadczeń specjalistycznych. W 2009 r. nakłady na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną wyniosły ponad 344 mln zł, podczas gdy w 2004 r. wynosiły 186 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum