Małopolska: na artroskopię trzeba czekać minimum pół roku

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zrowia • • 28 września 2011 13:48

5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ w Krakowie, zakupił w tym roku nowoczesny artroskop. Urządzeniem służącym do diagnostyki i operowania stawu kolanowego wykonano kilkadziesiąt zabiegów i zaprzestano ich. Powodem jest niski kontrakt na ortopedię urazową i traumatologię.

Małopolska: na artroskopię trzeba czekać minimum pół roku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Oddział ortopedyczny szpitala wojskowego w styczniu br. uzyskał na działalność 5 mln zł. Pieniądze już się skończyły, a przyjmowanie kolejnych pacjentów powoduje zadłużenie placówki. Nadwykonania wynoszą 245 tys. zł - podaje Gazeta Krakowska.

Tymczasem kolejka pacjentów czekających na zabieg artroskopii wydłuża się. Żeby trafić do poradni ortopedycznej przy ul. Wrocławskiej w Krakowie, trzeba czekać ponad 2 miesiące. Kolejne 115 dni, czyli prawie 4 miesiące, pacjent spędzi w oczekiwaniu na sam zabieg. 

Identyczna sytuacja, gdy szpital ma sprzęt, wykwalifikowany personel i sale operacyjne, ale nie ma pieniędzy na leczenie stawów kolanowych, jest w wielu placówkach w Małopolsce.

Prof. Julian Dutka, wojewódzki konsultant w dziedzinie ortopedii, przyznaje, że kontrakty NFZ są za małe, a dodatkowo ortopedia jest drogą dziedziną medycyny. W wielu wypadkach wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu i implantów.

Malopolski OW NFZ informuje, że zmniejszenie kolejek do poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej jest jednym z priorytetów w budżecie Funduszu na przyszły rok.

Więcej: http://www.gazetakrakowska.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze