Małopolska: lekarzu, zapraszamy na prowincję, bo się ci to opłaci!

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 30 września 2009 10:30

Dyrektorzy gminnych ośrodków zdrowia kuszą lekarzy wysokim wynagrodzeniem, dowolnym rodzajem umowy, a nawet służbowym mieszkaniem. Bezskutecznie.

Małopolska: lekarzu, zapraszamy na prowincję, bo się ci to opłaci!
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Grażyna Kozak, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Lecznictwa Otwartego w Wieliczce , poszukuje na przykład reumatologa, pediatry i internisty. Na razie bez rezultatów. Jej zdaniem lekarzom, którzy najczęściej odbywają specjalizację w miejskich i wojewódzkich szpitalach wygodniej jest szukać dodatkowego zajęcia na miejscu i nie chce się im ruszać poza Kraków

SPZLO w Wieliczce już od dwóch lat poszukuje reumatologa, a od kilku miesięcy pediatry i internisty. Zgłaszają się jedynie emeryci, którzy chcieliby dorobić pracując najwyżej jeden czy dwa razy w tygodniu.

 – My potrzebujemy specjalistów, którzy będą do dyspozycji pacjentów od poniedziałku do piątku - wyjaśnia szefowa wielickiej przychodni.

Problemem powiatów są też miejsca w których NFZ nie zakontraktował żadnej poradni świadczącej opiekę w danym zakresie. Aż dziewięć: bocheński, proszowicki, olkuski, brzeski, dąbrowski, miechowski, tatrzański, wadowicki i wielicki wymaga uzupełnienia bazy świadczeń między innymi w chirurgię dziecięcą. W powiecie brzeskim i chrzanowskim brakuje poradni z dziedziny chorób zakaźnych, w dąbrowskim i tatrzańskim nie ma ani jednej poradni urologicznej.

– Od wielu lat próbuję ściągnąć do siebie neonatologa. Nie ma chętnych, mimo że nieustannie się ogłaszamy. Podobna sytuacja z reumatologiem – rozkłada ręce Krystyna Grzesiek, szefowa Powiatowej Przychodni Specjalistycznej w Wadowicach.

Takie sytuacje powtarzają się w wielu placówkach.

Rok temu Małopolski OW NFZ w Krakowie zobowiązał się do ogłoszenia dodatkowych konkursów na usługi specjalistów i do ich wykupienia, ale efekty okazały się marne. Ze 120 konkursów na świadczenie usług medycznych rozstrzygnięte zostały cztery. W pozostałych przypadkach nawet nie złożono ofert. Urzędnicy tłumaczą, że Funduszu nie stać na to, by zabezpieczyć w każdej gminie opiekę wszystkich specjalistów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum