Małopolska: kłopoty ośrodka opieki długoterminowej w Makowie

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 01 października 2013 18:43

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera Sp.z.o.o w trybie awaryjnym zdecydował się włączyć do swoich struktur Zakład Długoterminowej Opieki Medycznej w Makowie Podhalańskim. Przejęcie placówki nastąpiło we wtorek (1 października).

Małopolska: kłopoty ośrodka opieki długoterminowej w Makowie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zakład w Makowie miała przejąć spółka STAN-TUR i przenieść pacjentów do swojego ośrodka "Zawojanka". Taka decyzja zapadła pod koniec kwietnia br. Przejęciem działalności zadłużonego i skazanego na likwidację ZDOM zainteresowane były dwie firmy: „Serdeczna Troska” oraz spółka STAN-TUR.

Oferta STAN -TUR okazała się korzystniejsza. Właściciel gwarantował, że przejmie wszystkich pacjentów, których przeniesie do swojego ośrodka "Zawojanka"oraz większość pracowników placówki. 

Aby zakład mógł kontynuować opiekę nad chorymi na nowych zasadach, konieczne było podjęcie decyzji o jego likwidacji. Zapadła ona podczas sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego, a wcześniej treść uchwały w tej sprawie została pozytywnie zaopiniowana przez radę społeczną ZDOM w Makowie Podhalańskim.

Jak poinformował portal rynekzdrowia.pl Piotr Odorczuk, kierownik zespołu biura prasowego małopolskiego urzędu marszałkowskiego, na posiedzeniu Zarządu Województwa Małopolskiego w dniu 17 września właściciel firmy STAN-TUR złożył oświadczenie, iż w związku z przedłużającymi się pracami dostosowawczo-adaptacyjnymi O.W. „Zawojanka”, podmiot ten nie spełni do 30 września 2013 r. wynikających z przepisów prawa warunków, umożliwiających cesję kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, a tym samym zapewnienie nieprzerwanej opieki dla pacjentów ZDOM od 1 października 2013 r.

Dlatego też spółka została zmuszona do wycofania się ze złożonej wcześniej marszałkowi województwa deklaracji.

- Gotowość zapewnienia opieki dla pacjentów ZDOM w dotychczasowej siedzibie w Makowie Podhalańskim wyraził Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera sp. z o.o. w Krakowie, który podlega marszałkowi. Takie rozwiązanie zapewni ciągłość udzielania świadczeń pacjentom bez ograniczenia dostępu do świadczeń opiekuńczo-leczniczych - wyjaśnił Odorczuk.

Niestety wprowadzone zmiany nie oznaczają końca kłopotów placówki opieki długoterminowej w Makowie Podlaskim. Budynek jest w bardzo złym stanie. Wymaga on natychmiastowego remontu. W przeciwnym razie sanepid może go zamknąć. Nie ma też gwarancji, że NFZ przedłuży kontrakt na świadczenia. Szpital im. Rydygiera zamierza zrobić wszystko co możliwe, aby kontynuować działalność w tym miejscu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum