×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Małopolska: dotacja na pensjonariusza DPS niższa niż w innych województwach

Autor: Dziennik Polski, DK/Rynek Zdrowia15 czerwca 2010 15:03

Średnia miesięczna dotacja na pensjonariusza w małopolskich Domach Pomocy Społecznej należy do najniższych w kraju. Gorzej jest tylko na Podlasiu.

Małopolska: dotacja na pensjonariusza DPS niższa niż w innych województwach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Starostowie małopolskich powiatów podnoszą w tej sprawie alarm – informuje Dziennik Polski.

– Miesięcznie otrzymujemy od wojewody średnio 1541 zł dotacji na pensjonariusza – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Olgierd Ślizień, rzecznik Starostwa Powiatowego w Krakowie. – To tyle samo, co w ub. r. – dodaje.

W województwie świętokrzyskim kwota na osobę wynosi 1738 zł, w podkarpackim 1761 zł, w kujawsko-pomorskim 1783 zł, w lubuskim 1610 zł, a w wielkopolskim 1829 zł. Średnia krajowa to 1660 zł.

– Dotacje wojewódzkie dla DPS-ów są przekazywane do starosty powiatowego, który rozdziela pieniądze. Środków zawsze jest za mało, ale np. w Poznaniu jest to kilkaset złotych więcej, niż w powiecie krakowskim – zaznacza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Krzysztof Niedziela, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Batowicach. – Potrzeby są ogromne, a wystarcza tylko na bieżące wydatki. Utrzymanie infrastruktury w starych budynkach kosztuje, chcielibyśmy zapewnić pensjonariuszom odpowiedni transport i wymienić instalacje w jednym z budynków – wylicza dyrektor.

W powiecie krakowskim pięć DPS-ów prowadzi starostwo, a cztery organizacje pozarządowe. Dotacja to 1541 zł, udział z renty lub emerytury pensjonariusza to ok. 510 zł, natomiast średni koszt jego utrzymania to prawie 2 tys. 400 zł: miesięcznie brakuje zatem ponad 300 zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum