Małopolska: były prezes Szpitala im. Rydygiera kandydatem na wicedyrektora oddziału NFZ

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2011 12:01

Krzysztof Kłos, odwołany prezes Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie jest jednym z czterech kandydatów na stanowisko zastępcy dyrektora ds. medycznych w małopolskim oddziale NFZ.

Małopolska: były prezes Szpitala im. Rydygiera kandydatem na wicedyrektora oddziału NFZ

Wśród niezbędnych wymagań, które musi spełnić kandydat na stanowisko dyrektora ds. medycznych w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ znalazły się m.in.: co najmniej 10-letni staż pracy (w tym 5 lat na stanowisku kierowniczym), umiejętność analitycznego myślenia i podejmowania decyzji oraz korzystanie z pełni praw publicznych i niekaralność.

Jak informuje MOW NFZ, w wyniku analizy złożonych ofert na to stanowisko, zakwalifikowali się następujący kandydaci, spełniający wymagania formalne określone w ogłoszeniu: Jan Gniadek (Katowice), Monika Jezierska-Kazberuk (Kraków), Krzysztof Kłos (Chrzanów) oraz Katarzyna Słupska (Mysłowice).

Szczególne zainteresowanie wzbudziła kandydatura Krzysztofa Kłosa, odwołanego niedawno prezesa  Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie Sp. z o.o. W marcu 2011 r. prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie zakupu leków, który w 2010 r. przed przekształceniem placówki w spółkę, zlecił Krzysztof Kłos.

- Sprawa dotyczy zakupu leków, którego dokonał ówczesny dyrektor lecznicy, w okresie przekształcania szpitala z publicznego w spółkę. Wcześniejsze zakupy leków opiewały na kwotę około 2 mln zł. Zakup leków, który jest przedmiotem postępowania, kosztował 4,7 mln zł. Przeszły one na rzecz niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej - wyjaśniała portalowi rynekzdrowia.pl Bogusława Marcinkowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Jak przypomina Jolanta Pulchna, rzecznik małopolskiego oddziału Funduszu, wicedyrektor wybierany jest w drodze konkursu: - Ogłoszenie o konkursie jest publikowane na stronach internetowych. Kandydat powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje i umiejętności oraz wykazać się znajomością systemu, wykształceniem medycznym, niekaralnością - informuje Jolanta Pulchna.

Jak podkreśla, każdy z czterech kandydatów na stanowisko wicedyrektora spełnił również ten ostatni wymóg. Dotyczy to również postępowania toczącego się wobec dr. Krzysztofa Kłosa.

-  Sprawa jest wyjaśniana przez prokuraturę, pan doktor nie ma postawionych zarzutów. Nie ma podstaw, by dyskwalifikować kandydata - zaznacza rzecznik.

Dodaje, że zainteresowanie konkursem było dotychczas niewielkie. W pierwszym konkursie - po odejściu wicedyrektora Krzysztofa Mawlichanowa - nie wyłoniono kandydatów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum