×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Małopolska. Oddziały zawieszone w 6 szpitalach. Co jest powodem? RAPORT Rynku Zdrowia

Autor: RR • Źródło: RR/Rynek Zdrowia03 sierpnia 2021 06:00

O ile wcześniej częstą przyczyną zawieszania działalności leczniczej w szpitalach były braki personelu medycznego oraz przypadki wykrycia koronawirusa, o tyle teraz wyłączenia oddziałów spowodowane są zazwyczaj koniecznością przeprowadzenia remontu i modernizacji.

Małopolska. Oddziały zawieszone w 6 szpitalach. Co jest powodem? RAPORT Rynku Zdrowia
Przyczyną zawieszenia działalności szpitalnych oddziałów są remonty i modernizacje. Fot. Materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)
 • W ostatnich miesiącach nie było wniosków o wstrzymanie udzielania świadczeń zdrowotnych z powodu problemów kadrowych w szpitalach
 • Wcześniej szpitale dość często informowały, że przyczyna jest ciągle ta sama: „braki kadrowe uniemożliwiające funkcjonowanie oddziału w trybie hospitalizacji całodobowej”
 • W latach 2020 -2021 wojewoda małopolski wydał decyzje o czasowym zaprzestaniu działalności leczniczej w 6 podmiotach leczniczych

- W ostatnich miesiącach żaden szpital nie poinformował Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ o złożeniu wniosku w sprawie wstrzymania lub planowanego wstrzymania udzielania świadczeń zdrowotnych z powodu problemów kadrowych – powiedziała Rynkowi Zdrowia Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka OW NFZ w Krakowie.

Wcześniej jednak braki kadrowe w szpitalach uniemożliwiały funkcjonowanie oddziałów. Tak było np. w SP ZOZ w Brzesku. W przypadku tej placówki wojewoda małopolski wydał decyzje o czasowym zaprzestaniu działalności leczniczej w oddziale ginekologiczno-położniczym z pododdziałem noworodkowym (od 1 lipca 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r.).

Zamknięte z powodu braku specjalistów

„Przyczyna zamknięcia tutejszego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Noworodkowym jest ciągle ta sama: braki kadrowe uniemożliwiające funkcjonowanie całego oddziału w trybie hospitalizacji całodobowej. (…) Początkowo problem dotyczył opieki anestezjologicznej, natomiast obecnie dotyczy także zapewnienia obsady specjalistów w części noworodkowej oddziału” – wyjaśniał wtedy SZ ZOZ w Brzesku na stronie internetowej.

Dochodziło też do krótkotrwałych przerw w świadczeniu usług zdrowotnych w związku z wystąpieniem przypadków zarażenia SARS-COV-2. Tak było np. w październiku 2020 r., kiedy to wstrzymano do odwołania przyjęcia pacjentów do Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Kardiologicznym i pododdziałem Geriatrii.

Teraz, kiedy pandemia nieco zelżała i lekarze wrócili do macierzystych szpitali, powodem zamykania oddziałów są odkładane w czasie (z powodu pandemii) remonty i modernizacje.

Remonty i modernizacje były odkładane

Obecnie rzadziej koronawirus paraliżuje prace szpitali. Przyczyną zawieszenia działalności są natomiast remonty i modernizacje.

- Z powodu remontu od 1 czerwca do 31 października br. wyłączone będą dwa oddziały (chorób wewnętrznych i nefrologii) Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie – poinformowała nas Aleksandra Kwiecień.

Dodajmy, że 17 czerwca oficjalnie otwarto oddział ortopedii urazowej, który również przeszedł modernizację.

Gruntowny remont połączony z modernizacją przejdzie m.in. SP ZOZ w Proszowicach, który podpisał w maju tego roku umowę wartości 9,5 mln zł na kompleksową przebudowę czterech oddziałów szpitalnych (dziecięcego, wewnętrznego, ginekologiczno-położniczego i noworodków oraz oddziału chirurgii).

W Małopolsce zawieszono działalność oddziałów w 6 szpitalach

Jak poinformowała nas dr Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego, w latach 2020-2021 wojewoda małopolski wydał decyzje o czasowym zaprzestaniu działalności leczniczej dla następujących podmiotów leczniczych:

 • SZPITAL POWIATOWY W CHRZANOWIE:
  Oddział Pediatryczny (06. 07. 2020 - 25.08. 2020)
 • SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ W PROSZOWICACH:
  Oddział obserwacyjno-zakaźny (01.01.2021- 31.03.2021)
 • SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ W BRZESKU:
  Oddział ginekologiczno-położniczy z pododdziałem noworodkowym (01.07.2020 - 31.08.2020)
 • CENTRUM ZDROWIA TUCHÓW SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
  Oddział Chorób Wewnętrznych (27.07. 2020 - 16.08.2020)
 • 5. WOJSKOWY SZPITAL KLINICZNY Z POLIKLINIKĄ-SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KRAKOWIE
  Oddział Zakaźny (01.12.2019 - 13.05.2020)
 • SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ SZPITAL UNIWERSYTECKI W KRAKOWIE
  Szpitalny Oddział Ratunkowy (07.01.2020, godz. 7.00) - 08.01.2020, godz. 7.00).

Jak wyjaśniła Joanna Paździo, obecnie nie ma złożonych wniosków, które byłyby w trakcie rozpatrywania.

Wcześniej pisaliśmy:

13 oddziałów szpitalnych w woj. śląskim zawieszonych. W kolejce jeszcze sześć

Na Podkarpaciu zamknięto trzy oddziały szpitalne. Dotyczy to m.in. Nowej Dęby i Sanoka

Fatalna sytuacja na Lubelszczyźnie. Zamknięto pediatrię w trzech szpitalach

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze