Małopolska. Oddziały zawieszone w 6 szpitalach. Co jest powodem? RAPORT Rynku Zdrowia
O ile wcześniej częstą przyczyną zawieszania działalności leczniczej w szpitalach były braki personelu medycznego oraz przypadki wykrycia koronawirusa, o tyle teraz wyłączenia oddziałów spowodowane są zazwyczaj koniecznością przeprowadzenia remontu i modernizacji.

- W ostatnich miesiącach nie było wniosków o wstrzymanie udzielania świadczeń zdrowotnych z powodu problemów kadrowych w szpitalach
- Wcześniej szpitale dość często informowały, że przyczyna jest ciągle ta sama: „braki kadrowe uniemożliwiające funkcjonowanie oddziału w trybie hospitalizacji całodobowej”
- W latach 2020 -2021 wojewoda małopolski wydał decyzje o czasowym zaprzestaniu działalności leczniczej w 6 podmiotach leczniczych
- W ostatnich miesiącach żaden szpital nie poinformował Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ o złożeniu wniosku w sprawie wstrzymania lub planowanego wstrzymania udzielania świadczeń zdrowotnych z powodu problemów kadrowych – powiedziała Rynkowi Zdrowia Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka OW NFZ w Krakowie.
Wcześniej jednak braki kadrowe w szpitalach uniemożliwiały funkcjonowanie oddziałów. Tak było np. w SP ZOZ w Brzesku. W przypadku tej placówki wojewoda małopolski wydał decyzje o czasowym zaprzestaniu działalności leczniczej w oddziale ginekologiczno-położniczym z pododdziałem noworodkowym (od 1 lipca 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r.).
Zamknięte z powodu braku specjalistów
„Przyczyna zamknięcia tutejszego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Noworodkowym jest ciągle ta sama: braki kadrowe uniemożliwiające funkcjonowanie całego oddziału w trybie hospitalizacji całodobowej. (…) Początkowo problem dotyczył opieki anestezjologicznej, natomiast obecnie dotyczy także zapewnienia obsady specjalistów w części noworodkowej oddziału” – wyjaśniał wtedy SZ ZOZ w Brzesku na stronie internetowej.
Dochodziło też do krótkotrwałych przerw w świadczeniu usług zdrowotnych w związku z wystąpieniem przypadków zarażenia SARS-COV-2. Tak było np. w październiku 2020 r., kiedy to wstrzymano do odwołania przyjęcia pacjentów do Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Kardiologicznym i pododdziałem Geriatrii.
Teraz, kiedy pandemia nieco zelżała i lekarze wrócili do macierzystych szpitali, powodem zamykania oddziałów są odkładane w czasie (z powodu pandemii) remonty i modernizacje.
Remonty i modernizacje były odkładane
Obecnie rzadziej koronawirus paraliżuje prace szpitali. Przyczyną zawieszenia działalności są natomiast remonty i modernizacje.
- Z powodu remontu od 1 czerwca do 31 października br. wyłączone będą dwa oddziały (chorób wewnętrznych i nefrologii) Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie – poinformowała nas Aleksandra Kwiecień.
Dodajmy, że 17 czerwca oficjalnie otwarto oddział ortopedii urazowej, który również przeszedł modernizację.
Gruntowny remont połączony z modernizacją przejdzie m.in. SP ZOZ w Proszowicach, który podpisał w maju tego roku umowę wartości 9,5 mln zł na kompleksową przebudowę czterech oddziałów szpitalnych (dziecięcego, wewnętrznego, ginekologiczno-położniczego i noworodków oraz oddziału chirurgii).
W Małopolsce zawieszono działalność oddziałów w 6 szpitalach
Jak poinformowała nas dr Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego, w latach 2020-2021 wojewoda małopolski wydał decyzje o czasowym zaprzestaniu działalności leczniczej dla następujących podmiotów leczniczych:
- SZPITAL POWIATOWY W CHRZANOWIE:
Oddział Pediatryczny (06. 07. 2020 - 25.08. 2020) - SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ W PROSZOWICACH:
Oddział obserwacyjno-zakaźny (01.01.2021- 31.03.2021) - SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ W BRZESKU:
Oddział ginekologiczno-położniczy z pododdziałem noworodkowym (01.07.2020 - 31.08.2020) - CENTRUM ZDROWIA TUCHÓW SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Oddział Chorób Wewnętrznych (27.07. 2020 - 16.08.2020) - 5. WOJSKOWY SZPITAL KLINICZNY Z POLIKLINIKĄ-SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KRAKOWIE
Oddział Zakaźny (01.12.2019 - 13.05.2020) - SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ SZPITAL UNIWERSYTECKI W KRAKOWIE
Szpitalny Oddział Ratunkowy (07.01.2020, godz. 7.00) - 08.01.2020, godz. 7.00).
Jak wyjaśniła Joanna Paździo, obecnie nie ma złożonych wniosków, które byłyby w trakcie rozpatrywania.
Wcześniej pisaliśmy:
13 oddziałów szpitalnych w woj. śląskim zawieszonych. W kolejce jeszcze sześć
Na Podkarpaciu zamknięto trzy oddziały szpitalne. Dotyczy to m.in. Nowej Dęby i Sanoka
Fatalna sytuacja na Lubelszczyźnie. Zamknięto pediatrię w trzech szpitalach
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)