Małopolska: NFZ zakwestionował 540 porad ambulatoryjnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2013 16:03

540 porad ambulatoryjnych udzielonych w tym roku w małopolskich placówkach medycznych zakwestionował Narodowy Fundusz Zdrowia i wstrzymał wypłatę 3,7 mln zł dla szpitali - poinformowała rzeczniczka małopolskiego NFZ Jolanta Pulchna.

Małopolska: NFZ zakwestionował 540 porad ambulatoryjnych

Chodzi o przypadki, gdy w przesłanych Funduszowi sprawozdaniach wykazano, że pacjent równocześnie, tego samego dnia, był w szpitalu i poradni ambulatoryjnej. - Do momentu wyjaśnienia takiej sytuacji wstrzymujemy wypłatę pieniędzy należnych za świadczenie, a jeśli taki przypadek stwierdziliśmy już po zapłaceniu za poradę, placówka ma obowiązek zwrócić nienależne jej środki - mówiła Pulchna.

Powody jednoczesnego występowania pacjenta w sprawozdaniach dwóch placówek bywają różne: od błędów przy wpisywaniu numeru pesel, daty udzielonej porady - po świadome działanie placówek, które chcą dostać pieniądze za poradę, której nie było. Od początku tego roku kontrolerzy małopolskiego oddziału NFZ odwiedzili 41 świadczeniodawców, u których stwierdzono nieprawidłowości. 14 poradniom specjalistycznym wymierzono kary o łącznej kwocie ponad 13 tys. zł. - Z nikim nie zerwaliśmy do tej pory umowy - mówiła Pulchna.

Z kolei podczas kontroli w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej skupiono się na świadczeniach udzielanych pacjentom z chorobami układu krążenia lub cukrzycą, za które wypłacana jest potrójna stawka. Stwierdzono tam przypadki wypisywania recept na leki i zwolnień lekarskich dla osób, które były w tym czasie w szpitalu oraz wykazywanie porad dla osób, które u lekarza nie były. Kontrolerzy wymierzyli placówkom POZ kary o wartości łącznej 4 tys. zł.

W Małopolsce rocznie udzielanych jest kilkanaście milionów porad i odbywa się około pół miliona hospitalizacji. W wychwytywaniu nieprawidłowości ma pomóc Zintegrowany Informator Pacjenta, który powinien zacząć działać w lipcu. Pacjent po otrzymaniu loginu, będzie mógł sprawdzić, jakie świadczenia, w jakiej poradni zostały mu udzielone i za co NFZ zapłacił. - Będzie to nadzór pacjenta nad kosztami jego własnego leczenia - mówiła Pulchna.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum