Małopolska: 48 placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 22 września 2017 19:17

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że od 1 października w związku z wejściem w życie przepisów dot. sieci szpitali zmieniają się niektórzy realizatorzy świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Mieszkańcy Małopolski mają do dyspozycji 48 miejsc realizacji świadczeń.

Małopolska: 48 placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Opiekę nad pacjentami w godz. wieczornych, nocnych oraz w weekendy i święta sprawować będzie przede wszystkim większość szpitali zakwalifikowanych do sieci. Na tych obszarach, w których nie ma szpitali sieciowych, w konkursie zostali wyłonieni nowi świadczeniodawcy.

Do końca roku MOW NFZ przeznaczy na finansowanie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej ponad 16 mln zł. Całkowite nakłady w tym roku na ten zakres opieki wynoszą 57 427 547 zł (wzrost w 2017 r. w stosunku do obecnych ryczałtów to 2 299 084 zł), natomiast w przyszłym roku jest to już kwota 64 324 800 zł.

Do końca sierpnia br. w Małopolsce z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej skorzystało 316 773 pacjentów. W ubiegłym roku, w analogicznym okresie - 324 064 osób.

Pomoc świadczona jest codziennie, po godzinach pracy przychodni - od godz.18.00 do godz. 8.00 rano następnego dnia. Opieka całodobowa działa również przez 24 h na dobę w soboty i niedziele, a także w dni świąteczne i inne dni ustawowo wolne od pracy. W przypadku konieczności wizyty lekarza w domu pacjenta, musi on wezwać lekarza z placówki zabezpieczającej opiekę w jego rejonie zamieszkania lub pobytu. Jeśli sam zgłasza się do lekarza, może wybrać dowolne miejsce udzielania świadczeń, spośród 48 w całym województwie i lekarz nie ma prawa go odesłać do ”swojego rejonu” - wyjaśnia Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze