Malbork: SP ZOZ zostanie zlikwidowany jeszcze w tym roku

Autor: Radio Gdańsk/Rynek Zdrowia • • 01 października 2009 14:15

Radni powiatu malborskiego podjęli decyzję, że likwidacja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Malborku zamiast w 2022 roku zakończy się już za kilka... tygodni.

Odległa data była ustalona, gdy nie istniał jeszcze tzw. plan B. Teraz gdy istnieje możliwość by powiat przystąpił do programu „Ratujmy polskie szpitale”, sprawy nabrały tempa.

– Chcemy jak najszybciej przystąpić do planu B. Do końca października skompletujemy dokumenty i złożymy je u wojewody – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Mirosław Czapla, starosta powiatu malborskiego.

Dotychczas dzięki obligacjom opiewającym na 10 milionów złotych samorządowi udało się spłacić długi wobec wierzycieli cywilno-prawnych. Pozostały jeszcze długi cywilno-prawne wynoszące ok. 15 mln zł.
                    
Jak poinformowało Radio Gdańsk, powiat liczy, że z programu „Ratujmy polskie szpitale” uda się pozyskać pieniądze na spłatę długów publiczno-prawnych, czyli należności głównie wobec urzędu skarbowego i ZUS-u.

Malborski szpital został przekształcony w spółkę skarbu powiatu ponad dwa lata temu. W dniu przekształcenia zadłużenie likwidowanego SP ZOZ wynosiły ponad 36 mln zł.

Program „Ratujmy polskie szpitale” (tzw. plan B) ma obowiązywać w latach 2009-2011. Resort zdrowia szacuje, że udziałem w programie jest zainteresowanych ponad 400 szpitali. Obecnie jako spółki działa ok. 100 spośród 460 szpitali samorządowych. W tym roku na cele programu zarezerwowano 1,125 mld zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum