Mają kasy fiskalne taksówkarze, będą mieli i lekarze

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 03 listopada 2009 15:30

W przyszłym roku, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, w gabinetach lekarskich, powinny pojawić się kasy fiskalne.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku wydanym w lipcu tego roku orzekł, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, pozwalające ministrowi finansów uznaniowo określać, kto nie musi stosować kas fiskalnych do rejestracji obrotu i podatków, są niezgodne z Konstytucją.

TK uznał również, że zapisane obecnie w ustawie kryteria są nieprecyzyjne i nie można na ich podstawie ustalić, jakie podmioty mogą podlegać wyłączeniu z obowiązku posiadania kas. Trybunał dał Sejmowi dziewięć miesięcy na zmianę przepisów.

Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Ministerstwa Finasów powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl, że nic nie jest jeszcze przesądzone. Nad ustawą trwają jeszcze prace. Natomiast katalog zwolnień ukaże się w rozporządzeniu ministra finansów, wydanym do znowelizowanej ustawy.

Kobos dodała, że więcej na ten temat będzie można powiedzieć w połowie grudnia.

Niektórzy lekarze zapowiadają, że wprowadzenie kas fiskalnych i podatku VAT sprawi, że przerzucą wzrost kosztów na pacjentów dokładnie o wysokość podatku VAT. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum