Maciej Kowalczyk: liczę, że to wstęp do wprowadzenia referencyjności

Autor: Maciej Kowalczyk/Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2015 13:28

Propozycje przedstawione przez premier Ewę Kopacz i ministra zdrowia Mariana Zembalę ws. zwiększenia finansowania świadczeń wysokospecjalistycznych idą w kierunku oczekiwań wiodących pediatrycznych instytutów i szpitali klinicznych - mówi dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, prezes Stowarzyszenia Dyrektorów Szpitali Klinicznych.

Maciej Kowalczyk: liczę, że to wstęp do wprowadzenia referencyjności
Maciej Kowalczyk Fot. PTWP

Przede wszystkim uzyskaliśmy pełne zrozumienie w zasadniczej kwestii: długi tych szpitali nie są wynikiem złego zarządzania, ale wynikają z niedostatecznego finansowania tych jednostek.

Dyrektorzy wysokospecjalistycznych placówek pediatrycznych wielokrotnie udowodnili, że koszty leczenia dzieci są znacznie wyższe od kosztów leczenia dorosłych w porównywalnych jednostkach. Sądzimy także, iż może to być wstęp do wprowadzenia referencyjności o którą zabiegamy od lat,  łączącej się a priori z innym finansowaniem tych jednostek.

Na razie mamy zapowiedź zwiększenia finansowania świadczeń wysokospecjalistycznych. Szczegółów nie znamy, ale będziemy się kontaktować z prezesem NFZ, przedkładając nasze propozycje wraz z wielokrotnie opracowywanymi kosztami procedur pediatrycznych.

Jeśli chodzi o pożyczkę z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców, to - biorąc pod uwagę niedofinansowanie tych szpitali - jest ona jak najbardziej zasadna. Szczegóły będziemy mogli jednak poznać dopiero po wprowadzeniu przez rząd odpowiednich zmian w ustawodawstwie.

Czytaj też: Premier: będzie pomoc finansowa dla ICZMP

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum