Maciej Hamankiewicz: odwołanie prezes NFZ nie uzdrowi chorego systemu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2013 13:24

System ochrony zdrowia jest chory i nie uzdrowi go zmiana prezesa NFZ, potrzeba głębszych zmian - powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Maciej Hamankiewicz, komentując wniosek o odwołanie szefowej Funduszu Agnieszki Pachciarz.

Maciej Hamankiewicz: odwołanie prezes NFZ nie uzdrowi chorego systemu
NFZ to jeden z elementów chorego systemu, więc zmiana na stanowisku prezesa niewiele może zmienić - powiedział Hamankiewicz.

Jego zdaniem ani dotychczasowa prezes NFZ, ani Bartosz Arłukowicz nie mają wizji naprawy tego systemu. Podkreślił, że NFZ jest instytucją niewłaściwie zorganizowaną, a sposób finansowania systemu ochrony zdrowia jest chory.

- Poprzednik pani prezes Pachciarz zepsuł system, a ona pogorszyła sytuację, zaostrzając warunki finansowe wykonywanych świadczeń w nadziei, że jeśli wykaże zysk, to ktoś jej podziękuje - powiedział Hamankiewicz.

Zaznaczył, że choć Fundusz ma nadwyżki finansowe, sytuacja pacjentów wciąż jest dramatyczna - są kolejki do poradni onkologicznych, matki z dziećmi czekają na wizytę u pediatry, chorzy ludzie ustawiają się w kolejkach w nocy, by zrobić badania.

Hamankiewicz uznał, że odwołanie Pachciarz to "PR-owski zabieg ministra zdrowia", który pozwoli mu dłużej utrzymać się na stanowisku: - Teraz, kiedy pan premier pogroził ministrowi palcem - choć powinien to zrobić już co najmniej dwa lata temu - minister zrobił kolejny krok, który nie przyniesie żadnych efektów - uważa prezes NRL.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum