MZ: został jeden inwestor w konkursie na budowę fabryki osocza

Autor: MZ, DMX/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2011 17:51

Konsorcjum Octapharma jako jedyne zostało zaproszone do rozmowy aplikacyjnej w ramach konkursu na inwestycję polegającą na wybudowaniu i uruchomieniu fabryki przetwarzania osocza - dowiadujemy się z komuniakatu Ministerstwa Zdrowia.

MZ: został jeden inwestor w konkursie na budowę fabryki osocza

Zespół konkursowy dokonał oceny formalno-prawnej złożonych przez Inwestorów "Wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu konkursowym” i stwierdził, iż wniosek złożony przez Konsorcjum Octapharma jest ważny, tj. spełnia wszystkie wymagane warunki uczestnictwa w konkursie opisane w rozdziale V "Warunków Konkursu”, natomiast wnioski firmy Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek Spółka Akcyjna oraz firmy Baxter Polska Sp. z o. o. nie spełniają wymagań określonych w rozdziale V "Warunków Konkursu” i podlegają odrzuceniu - czytamy w komunikacie.

Przypomnijmy, że 25 sierpnia 2010 roku resort zdrowia wydał zarządzenie w sprawie powołania zespołu konkursowego i zobowiązał jego członków do nieinformowania nikogo o jego pracach. Pierwsze posiedzenie zespołu pod przewodnictwem wiceministra Jakuba Szulca odbyło się 4 listopada 2010 roku. Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu konkursowym należało składać do 21 stycznia 2011 roku.

W konkursie mogli startować prywatni inwestorzy dysponujący technologią i środkami na inwestycje. Centrum Informacyjne Rządu wyjaśniało, że przyjęcie takiego rozwiązania nie będzie skutkowało koniecznością nakładów finansowych ze strony państwa (np. w formie gwarancji finansowych lub ulg podatkowych).

Zastrzeżenie o tym, że państwo nie ma zamiaru partycypować w kosztach było wynikiem afery z Laboratorium Frakcjonowania Osocza z końca lat 90. (kosztowała skarb państwa 61 mln zł). Pozostały po niej obawy przed kolejną wpadką i pamiątka w postaci budynków w Mielcu.

Przedsięwzięcie ma zapewnić dostęp do leków osoczopochodnych z osocza pochodzącego przede wszystkim od polskich dawców. Fabryka przetwarzająca osocze miałaby się zaopatrywać w polskie osocze pochodzące z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Inwestor powinien zagwarantować wytwarzanie co najmniej 4 produktów leczniczych: czynników krzepnięcia VIII i IX, albuminy oraz immunoglobuliny ludzkiej do stosowania dożylnego.

W Polsce uzyskuje się około 250 tys. litrów osocza rocznie (około 97 proc pochodzi z krwi pełnej), z czego do celów klinicznych (przede wszystkim do przetoczeń pacjentom w szpitalach) zużywa się około 30 proc. osocza pochodzącego od honorowych dawców. Pozostała nadwyżka, tj. około 70 proc (około 180 tys. litrów rocznie) powinna zostać przeznaczona do frakcjonowania celem uzyskania produktów osoczopochodnych wykorzystywanych w leczeniu wielu chorych, np. na hemofilię.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum