MZ zapowiada egzaminy państwowe dla szefów szpitali. "Intuicja nie wystarczy"

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia30 grudnia 2021 12:09

Minister zdrowia zapowiedział w czwartek, 30 grudnia, egzaminy państwowe dla kadry zarządzającej szpitalami. - Żeby zarządzać tak dużą jednostką jak szpital, nie można opierać się na intuicji - powiedział szef resortu zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. PAP/Radek Pietruszka

MZ zapowiada egzaminy państwowe dla kierowników szpitali. "Intuicja nie wystarczy"

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w czwartek, 30 grudnia, o założeniach projektu ustawy o reformie szpitalnictwa w Polsce. Dokument zakłada między innymi poprawę jakości zarządzania placówkami szpitalnymi. 

- Będziemy chcieli sprofesjonalizować kadrę zarządzającą, wprowadzimy wymóg egzaminu państwowego. Żeby zarządzać tak dużą i kompleksową jednostką jak szpital, nie można opierać się na intuicji, to musi być dobrze przygotowany menedżer, który wykorzystuje różne, zaawansowane narzędzia kontrolingowe - wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Czytaj więcej: Niedzielski o reformie szpitali w Polsce: ten dzień zapisze się w historii szpitalnictwa

Agencja Rozwoju Szpitali i zmiany w systemie finansowania. Co zakłada reforma szpitalnictwa?

Ponadto reforma szpitalnictwa w Polsce zakłada m.in. powołanie Agencji Rozwoju Szpitalnictwa, kategoryzację placówek, czy zmiany w systemie finansowania. 

Dodajmy, że o pomyśle egzaminowania kadry menedżerskiej w ochronie zdrowia Adam Niedzielski mówił również we wrześniu 2021 r. na XIII Europejskim Kongresie Gospodarczym. 

Wyjaśnił wówczas, że kształcenie menedżerów szpitali (w ramach korpusu menedżerskiego) realizowane będzie z całym środowiskiem uczelni zajmujących się kształceniem na poziomie MBA.

Natomiast  egzaminy państwowe dotyczące certyfikacji dla menedżerów będą prowadzone przez Agencję Rozwoju Szpitali. 

Czytaj także: Reforma szpitali. Najważniejsze założenia ustawy

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum