MZ zapewnia: rząd stopniowo realizuje postulat o zwiększeniu nakładów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 października 2017 12:10

Postulat rezydentów o zwiększaniu nakładów na ochronę zdrowia jest słuszny i rząd go stopniowo realizuje - powiedział w czwartek (5 października) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Młodzi lekarze czwarty dzień prowadzą protest głodowy, domagając się m.in. wzrostu finansowania ochrony zdrowia.

MZ zapewnia: rząd stopniowo realizuje postulat o zwiększeniu nakładów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W środę (4 października) wieczorem lekarze rezydenci poinformowali, że nie przerwą prowadzonego od poniedziałku protestu głodowego; środowe spotkanie z ministrem zdrowia zakończyło się bez porozumienia. Obie strony zapewniają, że są gotowe na dalsze rozmowy.

- Kierunkowo postulat zwiększania nakładów na ochronę zdrowia jest słuszny, co więcej - rząd realizuje - powiedział Radziwiłł w radiowej Jedynce.

Zapowiedział, że w tym roku wydatki na ochronę zdrowia prawdopodobnie będą o ponad 8 mld zł większe niż w roku poprzednim, a w 2018 r. będą większe o 5 mld zł niż w 2017 r.  

- Doskonale zdajemy sobie sprawę, także politycy, także rząd, że więcej pieniędzy potrzeba w służbie zdrowia. Co do tego, nie ma żadnych wątpliwości - oświadczył minister.

Zaznaczył jednak, że rezydenci chcą zwiększenia nakładów na zdrowie natychmiast, o astronomiczne kwoty.  

- Oni mówią, żeby w ciągu trzech lat dojść do 6,8 proc. PKB wydatków publicznych na zdrowie. Tak lekko licząc, to jest ok 45 mld zł w stosunku do tego, co mamy dzisiaj. Pytanie, skąd wziąć te pieniądze - mówił.

Minister zwrócił uwagę, że kolejnym postulatem lekarzy rezydentów jest zwiększenie wynagrodzeń.

- Są przepisy i przygotowane rozwiązania, które w sposób systematyczny do roku 2021 będą zwiększać te nakłady w niektórych przypadkach o ponad 2 tys. zł - powiedział.

- Chcemy dokonać podwyżki w ciągu 3,5 roku od dzisiaj, która doprowadzi do tego, że oni będą zarabiać od 800 zł do ponad 2 tys. więcej, w zależności od specjalności. W rekordowych sytuacjach o 2,5 tys. więcej - dodał Radziwiłł.

Zwrócił uwagę, że jest bardzo wielu lekarzy, którzy chcą zdobywać specjalizację, która niekoniecznie jest priorytetem w obecnej sytuacji. - Prawie w ogóle nie ma takich, którzy chcieliby być np. pediatrami, psychiatrami, lekarzami rodzinnymi  - wyliczał. Jak mówił, takich deficytowych specjalizacji jest dziewięć.  - Potrzebujmy ich w sposób dramatyczny - podkreślił minister.

Protestujący domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższych dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Obecnie głodówkę prowadzi ok. 20-30 lekarzy rezydentów. Kilku protestujących przerwało tę formę protestu ze względu na stan zdrowia, na protest głodowy decydują się jednak kolejni medycy. Minister Radziwiłł zaapelował do protestujących o przerwanie głodówki, podkreślał, że ta forma protestu może być niebezpieczna dla ich zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum