MZ: za listopad NFZ wypłacił ponad 600 mln na dodatkowe wynagrodzenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2021 13:33

Za listopad 2020 r., czyli na mocy polecenia z 1 listopada ub.r., NFZ wypłacił ponad 603,5 mln zł przeznaczone na dodatkowe wynagrodzenie. Otrzymało je 85 420 pracowników medycznych z 490 placówek medycznych w całej Polsce - przekazał w czwartek (7 stycznia) rzecznik ministerstwa zdrowia.

MZ: za listopad NFZ wypłacił ponad 600 mln na dodatkowe wynagrodzenia
Fot. PTWP

Dla porównania od 29 kwietnia do końca października 2020 r. (czyli na mocy poleceń Ministra Zdrowia z 29 kwietnia oraz z 4 września ub.r.), NFZ wypłacił w ramach dodatkowego wynagrodzenia łącznie 166,6 mln zł. Środki te trafiły do 124 placówek medycznych. Dodatkowe wynagrodzenie otrzymało 24 298 pracowników medycznych.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz w wyjaśnieniach dla PAP wskazał, że NFZ przekazuje placówkom medycznym należne środki w terminie trzech dni roboczych, pod warunkiem, że przesłane przez placówki dokumenty zostały prawidłowo sporządzone i nie wymagają korekt lub uzupełnień.

Czas potrzebny na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia - jak zaznaczył - zależy w największym stopniu od jakości i kompletności danych otrzymanych przez Fundusz z placówek medycznych.

"Podczas weryfikacji dokumentów do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia dochodzi do sytuacji, w których placówki medyczne zgłaszają np., że na izbie przyjęć zatrudnionych jest nawet 200 pracowników medycznych (m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych), którzy - według przedstawionych dokumentów - powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie. Oddziały Wojewódzkie Funduszu dokładnie wyjaśniają wszystkie wątpliwości, które wiążą się z wypłatą dodatkowego wynagrodzenia" - wyjaśnił rzecznik.

"Jeśli dokumenty nie budzą wątpliwości, Fundusz wypłaca środki na konto placówki bezzwłocznie, w terminie trzech dni roboczych" - zapewnił.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum