MZ: wzrośnie kwota bazowa minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2019 19:53

Jak informuje "Rzeczpospolita", tzw. kwota bazowa minimalnego wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia wzrośnie do 4,1 lub 4,2 tys. zł. Dotyczy to głównie zawodów pominiętych w podwyżkach ustawowych, tj. diagnostów.

MZ: wzrośnie kwota bazowa minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia
Minister zdrowia, Łukasz Szumowski; FOT. Arch. RZ

Do końca tego roku kwota bazowa miała być zamrożona na poziomie 3,9 tys. zł brutto. Na wniosek związkowców resort zdrowia postanowił ją od lipca odmrozić. Nie wie jednak jeszcze, czy o 200, czy o 300 zł brutto. Jak zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski, jest to przedmiotem rozmów z Ministerstwem Finansów - podaje "Rzeczpospolita".

Szumowski zaznaczył, że odmrożenie o 300 zł spowodowałoby wzrost kosztów w 2019 r. o 100 mln zł i o kolejne 100 mln zł w 2020 r. W zależności od grupy zaszeregowania pracownicy służby zdrowia dostaliby od 130 do 320 zł brutto.

Na podwyżkach skorzystaliby przede wszystkim zatrudnieni na umowę o pracę przedstawiciele zawodów pominiętych w zeszłorocznych podwyżkach ustawowych - fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, technicy RTG, ale także salowe.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum