MZ wykreśla jeden z instytutów z wykazu jednostek zwolnionych od należności przywozowych

Autor: JW, RCL/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2020 13:35

W poniedziałek (20 stycznia) na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu szpitali i innych jednostek służby zdrowia oraz medycznych instytutów badawczych uprawnionych do korzystania ze zwolnienia od należności przywozowych.

MZ wykreśla jeden z instytutów z wykazu jednostek zwolnionych od należności przywozowych
Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Konieczność wprowadzenia zmiany w rozporządzeniu związana jest z likwidacją Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.

"Z wykazu jednostek uprawnionych do korzystania ze zwolnienia od należności przywozowych, należało wykreślić przedmiotowy Instytut" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.

Szacowany koszt likwidacji Instytutu wraz z pokryciem zobowiązań to ponad 17 mln zł. Wydatki te, według resortu zdrowia, zostaną pokryte przede wszystkim z dochodów ze sprzedaży majątku IMP. Budżet państwa dopłaci do operacji 1,1 mln zł.

Od 1 lipca 2019 r. Instytut nie prowadzi żadnej działalności. Świadczenia funkcjonującego w IMPiZŚ Regionalnego Ośrodka Ostrych Zatruć z Oddziałem Toksykologii Klinicznej, który zabezpieczał pod względem toksykologicznym mieszkańców regionu śląskiego, od czerwca 2019 r. są kontynuowane przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu.

Likwidacja Instytutu ma potrwać do 15 września 2022 roku. Według autorów projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie likwidacji Instytutu (opublikowanego pod koniec sierpnia 2019 r.), powodem jego zamknięcia są duże straty finansowe i nikła od wielu lat działalność naukowa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum