MZ wyjaśnia zmiany cen w wykazie leków refundowanych

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2017 09:25

Jak poinformował ''Super Express'', od 1 września, zgodnie ze zmianami w wykazie leków refundowanych, podrożeją te dla pacjentów po przeszczepach. Łącznie zdrożeć ma 286 lekarstw. Podwyżki mogą wynosić od 1 grosza do... 510 zł! MZ wyjaśnia.

MZ wyjaśnia zmiany cen w wykazie leków refundowanych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zmiany odczują przede wszystkim pacjenci po przeszczepach - informuje SE. Podrożeją m.in. leki immunosupresyjne, które chorzy muszą brać do końca życia. Np. lek o nazwie Valcyte zdrożeje aż o 510 zł. Obecnie kosztuje ok. 1916 zł. Od 1 września jego cena wyniesie ponad 2,4 tys. zł. W kwietniu ten lek kosztował... 3,20 zł.

W związku z publikacją w SE Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej wyjaśnia, na czym polega mechanizm refundacji leków.  Jak wyjaśnia resort, ustawa o refundacji określa sposób wyznaczania podstawy limitu finansowania w obrębie danej grupy limitowej.

Tą podstawą jest najwyższa spośród najniższych cen hurtowych za DDD (dobową definiowaną dawkę) leku, który dopełnia 15 proc. obrotu ilościowego, liczonego według DDD zrealizowanego w tej grupie limitowej w miesiącu poprzedzającym o 3 miesiące ogłoszenie obwieszczenia refundacyjnego.

Gdy pierwszy odpowiednik leku zostaje objęty refundacją w danym wskazaniu, podstawą limitu w grupie limitowej jest cena hurtowa za DDD tego odpowiednika. Jeżeli na listę leków refundowanych wchodzą też inne odpowiedniki - podstawa limitu nie może być wyższa niż cena hurtowa za DDD pierwszego odpowiednika.

MZ tłumaczy także, dlaczego leki podrożały - zmieniła się cena leku, który był podstawą limitu finansowania, lub inny (tańszy) odpowiednik stał się podstawą tego limitu i zapewnia, że wszystkie leki, które podrożały mają swoje tańsze odpowiedniki.

''Zapewniamy, że zmiany, które zajdą w refundacji leków (m.in. immunosupresyjnych) od 1 września br., nie spowodują zagrożenia dla pacjentów. Zaistniała sytuacja to naturalny mechanizm refundacyjny, który stwarza szeroką przestrzeń negocjacyjną w kwestii cen pozostałych leków'' – przekonuje MZ.

Więcej: www.mz.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze