MZ wyjaśnia: szpitale-spółki z kontraktem będą mogły leczyć odpłatnie

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2011 16:49

Nie jest prawdą, że placówka mająca umowę z NFZ, nawet jeśli jest spółką, nie będzie mogła świadczyć odpłatnie tych samych usług co w kontrakcie - czytamy w informacji opublikowanej na stronie Ministerstwa Zdrowia.

MZ wyjaśnia: szpitale-spółki z kontraktem będą mogły leczyć odpłatnie
Ministerstwo Zdrowia opublikowało wyjaśnienie do tekstu artykułu, jaki pojawił się w "Dzienniku Gazeta Prawna" pt. "Szpitalom zabraniają leczyć za pieniądze".

Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, wyjaśnia, że ustawa z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej nie wprowadza zmian w zakresie możliwości udzielania odpłatnych świadczeń zdrowotnych przez podmioty wykonujące działalność leczniczą.

W wyjaśnieniu czytamy: "Nie jest prawdą, że placówka mająca umowę z NFZ, nawet jeśli jest spółką, nie będzie mogła świadczyć odpłatnie tych samych usług co w kontrakcie. Nie jest też prawdą, że taki przepis dodano do ustawy o działalności leczniczej. Oznacza to, iż powołane w artykule ograniczenia będą dotyczyć wyłącznie podmiotów leczniczych nie będących przedsiębiorcami (samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz jednostek budżetowych)".

Podmiot leczniczy nie będący przedsiębiorcą (spzoz oraz jednostka budżetowa) będzie mógł udzielać odpłatnie świadczeń zdrowotnych każdemu pacjentowi, o ile nie są to świadczenia gwarantowane.

Więcej: www.mz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum