MZ: urzędowa pieczęć NFZ nie będzie potrzebna

Autor: rcl.gov.pl/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2019 21:50

MZ znowelizuje rozporządzenie w sprawie sposobu wydawania i określenia wzoru poświadczenia potwierdzającego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Pieczęć NFZ na tym dokumencie nie będzie potrzebna.

MZ: urzędowa pieczęć NFZ nie będzie potrzebna
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zamiana rozporządzenia (ukazała się 10 maja) wynika z przyjęcia przez Radę Ministrów 28 czerwca 2018 r. dokumentu rządowego pt. „Informacja dotycząca deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców”.

Obowiązek używania pieczęci powoduje, że w razie jego niewypełnienia organy administracji publicznej mogą odmawiać przedsiębiorcom, z przyczyn formalnych, załatwienia jego spraw. Utrzymywanie tego obowiązku wstrzymuje również proces digitalizacji obsługi klienta w kraju. Dążenie do elektronizacji i tym samym uproszczenia załatwiania spraw w urzędach jest jednym z priorytetów polityki państwa wyrażonych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Składanie oświadczeń w formie papierowej, któremu towarzyszy wymóg formalny stosowania pieczęci/pieczątek stoi w sprzeczności z nowoczesnym, elektronicznym obrotem prawnym i gospodarczym - wyjaśniono w uzasadnieniu.

W związku z tym w rozporządzeniu ministra zdrowia z 15 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu wydawania i określenia wzoru poświadczenia potwierdzającego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 2718), w załączniku do rozporządzenia skreśla się wyrazy „Pieczątka instytucji”. Pieczęć ta dotyczy Narodowego Funduszu Zdrowia; jest zbędna, bo na poświadczeniu występują inne dane identyfikujące tę instytucję.

Czytaj: rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum