MZ uruchamia SMPL. To 7 mld zł dla szpitali do 2029 r. Wiemy, na co będą pieniądze

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP28 sierpnia 2021 10:00

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że na modernizacje polskich szpitali do 2029 roku zostanie przeznaczonych około 7 mld zł. Pieniądze mają pochodzić z nowego subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych (SMPL). Pierwsze nabory wniosków o dofinansowanie zaplanowane są na ostatni kwartał tego roku.

Około 7 mld zł ma zostać przeznaczonych na modernizacje szpitali w Polsce do 2029 roku Fot. Shutterstock
 • Ministerstwo Zdrowia obiecuje około 7 mld zł na modernizację szpitali w Polsce do 2029 roku
 • Pieniądze mają pochodzić z nowego subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych (SMPL) uruchomionego w ramach Funduszu Medycznego
 • SMPL - jak wyjaśnia MZ - poprawi jakość, dostępność i bezpieczeństwo świadczeń opieki zdrowotnej poprzez inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia

Ministerstwo Zdrowia uruchamia SMPL

O uruchomieniu w ramach Funduszu Medycznego subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w piątek w Szczecinie.

W ramach Funduszu Medycznego wyodrębniono cztery subfundusze, w których ramach powstają i będą powstawały programy i działania służące realizacji celów Funduszu Medycznego.

Są to:

 • subfundusz infrastruktury strategicznej,
 • subfundusz modernizacji podmiotów leczniczych,
 • subfundusz rozwoju profilaktyki
 • subfundusz terapeutyczno-innowacyjny.

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że subfundusz modernizacji podmiotów leczniczych będzie wdrażany przez ustanowienie przez Radę Ministrów uchwały w sprawie przyjęcia Programu Inwestycyjnego Modernizacji Podmiotów Leczniczych.

Czytaj również: Adam Niedzielski obiecuje miliardy na inwestycje w szpitale

Około 7 mld zł na modernizację szpitali. Kto otrzyma pieniądze?

Wybór wniosków o dofinansowanie nastąpi w drodze konkursów, które zorganizuje i przeprowadzi minister zdrowia. Dofinansowanie odbywać się będzie w formie dotacji celowej, na podstawie umowy zawartej między podmiotem leczniczym a MZ.

O wsparcie będą mogły ubiegać się podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Subfundusz obejmuje działania w następujących obszarach:

 • wsparcie rozwoju infrastruktury udzielania świadczeń opiekuńczo-leczniczych;
 • wsparcie infrastruktury ratownictwa medycznego
 • wymiana łóżek szpitalnych.

Pierwsze nabory wniosków zaplanowane są na ostatni kwartał 2021 r.

Prawie 700 mln na rozwój opieki długoterminowej, 126 mln na ratownictwo i 129 mln na wymianę łóżek

MZ zapowiada, że wówczas przeznaczone zostanie m.in.:

 • 698 mln zł na rozwój infrastruktury udzielania świadczeń opiekuńczo-leczniczych - przekształcenie istniejących łóżek (oddziałów) w łóżka opieki długoterminowej,
 • 126 mln zł na wsparcie ratownictwa medycznego - budowę i modernizację lądowisk/lotnisk przy szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR)
 • 129 mln zł na wymianę łóżek szpitalnych.

Kolejne nabory będą ogłaszane sukcesywnie w następnych latach. W razie zidentyfikowania większych potrzeb inwestycyjnych podmiotów leczniczych kwota alokowana na Program Inwestycyjny Modernizacji Podmiotów Leczniczych może zostać zwiększona w ramach środków dostępnych w Funduszu Medycznym.

SMPL sfinansuje modernizacje w ponad 200 placówkach

MZ przekazało, że cele inwestycyjne zaplanowane w ramach SMPL to m.in. 177 zmodernizowanych i doposażonych podmiotów leczniczych udzielających świadczeń opieki w zakresie opieki długoterminowej, 60 zmodernizowanych i doposażonych podmiotów leczniczych udzielających świadczeń z zakresu geriatrii, 15 tys. nowych łóżek utworzonych w opiece długoterminowej i 1 tys. nowych łóżek utworzonych w geriatrii.

Cele te to również m.in. 90 300 wymienionych łóżek szpitalnych, w tym 4,5 tys. łóżek intensywnej opieki medycznej, 387 zmodernizowanych doposażonych jednostek systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, 422 zakupionych ambulansów i 22 doposażonych baz LPR. 

Polecamy: Rada Medyczna za trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19 w siedmiu przypadkach

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum